Nový hrad: Tradiční velikonoční jarmark
O víkendu se na Novém hradě u Blanska uskutečnil již čtrnáctý velikonoční jarmark. Příchozí zde mohli zhlédnout kromě renovovaných prostor ukázky starých řemesel, repliky středověkých zbraní i šermířské souboje, to vše za doprovodu dobové hudby. Děti si mohly zaházet sekerkou, bojovat na kládě či vyzkoušet jízdu na oslících. Pro občerstvení všech pak posloužil hradní šenk, stylová taverna či turecká kafírna s tanečnicemi.
Pokud jste se nedostali na hrad tento víkend, nesmutněte, můžete se zúčastnit jedné z dalších připravovaných akcí. Jen si do batůžku nezapomeňte přibalit krom ostatního i hrstku peněz. Vstupné je za padesát, pivko za očko, párek za pětatřicet, ovesná placka přímo z ohniště za búra a výborná medovinka za dvacetčtyři.
Připravované akce tohoto roku
22. a 23. května - Květný jarmark s tancem a hudbou
19. a 20. června - Středověké hry pro drobotinu
17. a 18. července- Hradní šermovačky pro rytíře a knechty
21. a 22. srpna - Tržištní klání pištců a hudců
18. a 19. září - Středověká setkání u plného stolu
23. a 24. října - Tradiční podzimní jarmark
18. a 19. prosince - Vánoční trhy
Pohled do historie
Nový hrad, jehož zříceniny leží v katastru obce Olomučany, byl původně zeměpanským hradem. Vybudován byl ve 14.století Ronovci, aby střežil strategickou cestu z Brna blanenským údolím. První písemná zmínka pochází z roku 1381, kdy patřil markraběti Joštovi. Později se na počátku husitských válek stal královským majetkem a král Václav IV. jej dal do zástavy rodu pánů z Boskovic. Ti jej před r.1460 vyměnili s pány z Kunštátu za Svojanov. V bojích s Matyášem Korvínem byl hrad dlouho mocnou oporou králi Jiřímu z Poděbrad, až jej v únoru r.1470 vojska uherského krále dobyla a od té doby chátral. Král Matyáš pak hrad zastavil za 4000 zlatých svému příznivci Dobešovi Černohorskému z Boskovic a jeho bratru Benešovi. Oba bratři pobořený objekt obnovili a v místě jednoho z obléhatelských stanovišť postavili kamenné předsunuté opevnění. Hrad pak odolával všem útokům až do roku 1645, kdy jej nepřipravený překvapili Švédové koncem května. Švédové hrad vypálili a zbytek posádky odvedli do zajetí k Brnu. Hrad zůstal pánům z Boskovic v jejich držení až do vymření rodu po meči v roce 1597. Následně jej pak zdědili Liechtensteinové. K částečné opravě hradních zřícenin došlo až v roce 1655 z obavy před nájezdem Turků. V letech 1805-07 byl areál romanticky upraven a dostavěn na lovecký hrádek, byla přistavěna vysoká kulatá věž a obytný objekt. Při budování železnice v roce 1842 byla věž částečně snížena z obavy, že by se mohla zřítit dolů do údolí.
Novodobá historie
Po první pozemkové reformě v roce 1918 přešel Nový hrad do vlastnictví Školního lesního podniku Křtiny, který jej vlastnil až do roku 1990. Do 50tých let tady byl i oblíbený hostinec. Pak byl hrad ponechán svému osudu a chátral. V roce 1990 po několikaletém snažení o záchranu přebírá do své zprávy tuto významnou kulturní památku 21. Základní organizace Brno Českého svazu ochránců přírody se záměrem vybudovat muzeum 15. století a Centrum pro práci s mládeží.
publikováno: 12.4.2004