ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko


ikona Církevní památky regionu Blansko

V následujícím velice krátkém přehledu najdete nejen základní údaje o nejznámějších církevních památkách a poutních místech regionu Blansko, ale i další informace týkajících se se církve.

ikona Křtiny - barokní mariánský chrám Jména P. Marie

Křtiny jsou jedním z našich nejstarších poutních míst. Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i onen starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny. Do nádherného Křtinského údolí se už na počátku 13. století vypravili premonstráti z opatství v Zábrdovicích u Brna, kteří tu vybudovali kostel a malý klášter. Roku 1728 ... více informací - historie, kontakt

ikona Sloup - barokní kostel P. Marie Sedmibolestné

Kostel P. Marie Sedmibolestné byl postaven v 18. století M. A. Canevalem. Robustní dvouvěžová stavba vybudovaná v barokním slohu se nachází v centru obce. V kryptě kostela byla pochována jeho zakladatelka hraběnka Karolina z Roggendorfu. Za pozornost stojí i místní fara, někdejší panský dům hrabat se Salmu, kde v roce 1759 hraběnka zemřela. Ostatní příslušníci rodu Salmů jsou pochováni v samostatné části místního hřbitova, který je také jednou z kulturních památek obce.

ikona Blansko - dřevěný kostelík

Tento dříve pravoslavný kostelík byl postaven v 17. století a pochází z Nižního Seliště v Podkarpatské Rusi. Původně byl určen jako exponát na Výstavu soudobé kultury v Brně, která se konala v roce 1928, ale byl převezen do Blanska, renovován a v roce 1937 zasazen do tehdejší nové městské zástavby. Je to nejstarší kostelík „lemkovského typu“ na českém území. Dnes ho využívá církev Československá husitská a Českobratrská evangelická. V roce 2005 dostal tento dřevěný kostelík novou střechu i obložení.

ikonaAdamov - kostel sv. Barbory

Novogotický kostel sv. Barbory byl postaven v roce 1854 knížetem Aloisem Lichtensteinem. Pozoruhodným uměleckým unikátem je tzv. Světelský oltář, který pochází z chrámu cisterciáckého opatství ve Zwettlu v Dolním Rakousku. Je to střední část křídlového oltáře s početným souborem figurálních plastik ve třech řadách nad sebou, jež představují výjev Nanebezvetí Panny Marie.

ikona Lomnice - farní kostel Navštívení Panny Marie

Mohutný kostel s kaplemi, příčnou lodí, půlkruhově ukončeným presbytářem a dvěma hranolovými věžemi je v současné době státem chráněnou kulturní památkou. Kostel byl vybudován v raně barokním slohu v letech 1669–1682 podle projektu G. P. Tencally staviteli Pavlem Weinbergerem a Janem Křtitelem Ernou. Hlavní oltář je vyzdoben sochami sv. Víta a sv. Jana Křtitele. Lavice a rámy oltářních obrazů jsou ze 17. století, ostatní vybavení pochází ze století devatenáctého.


Křtiny Sloup Blansko Adamov Lomnice
© 2003-07 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx