ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko


ikona Mariánský chrám Křtiny - Perla Moravy

Křtiny jsou jedním z našich nejstarších poutních míst. Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i onen starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny.

Do nádherného Křtinského údolí se už na počátku 13. století vypravili premonstráti z opatství v Zábrdovicích u Brna, kteří tu vybudovali kostel a malý klášter. Roku 1728 byl položen základní kámen, v roce 1750 byl chrám dokončen. Současný chrám, ke kterému každý rok míří tisíce poutníků, pochází z 18. století. Je to rozlehlá, nápadná stavba, která byla vybudována podle projektu stavitele Giovanniho Santiniho. Díky své vnitřní výzdobě a architektuře patří k nejcennějším památkám barokního slohu na Moravě.

Kostel je zasvěcen Panně Marii, jejíž socha je umístěna na hlavním chrámovém oltáři. Podle pověsti byla socha nalezena za silné bouře v nedalekém lesíku. Poté byla přenesena do tehdejšího kostela a umístěna na bočním oltáři. Na místě, kde byla socha nalezena, pak lidé postavili památný sloup. A Panna Maria jim to prý nikdy nezapomněla. Když po skončení třicetileté války začala v Brně řádit morová rána, věřící se vydali žádat o pomoc na posvátná místa. Mor ustal až po prosbách v Křtinském kostele.

Součástí chrámu je i nevelký ambit s rajským dvorkem uprostřed. V ambitu se nachází krásná barokní kaple sv. Anny. Zdi ambitu i kaple jsou vyzdobeny množstvím obrazů. Jde o votivní obrazy lidových malířů, ze kterých jasně vyzařuje upřímná zbožnost a úcta k Panně Marii Křtinské.

Největší zajímavostí křtinské kostnice byl nález dvanácti lidských lebek, které nejspíše v 17. století kdosi označil na čele černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a písmene T. Jedná se o jediné malované lebky, které se na našem území našly.

Mariánský chrám v Křtinách je velmi významným poutním místem. Poutníci přicházejí do chrámu po celý rok.

ikona Křtiny - kontakt

Římskokatolická farnost Křtiny
Křtiny 72
679 05 Křtiny
Tel.: 516 439 189


Křtiny Mariánský chrám Křtiny Zámek Křtiny Kostnice Křtiny
© 2003-07 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx