ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko


ikona Hrady regionu Blansko a Boskovice

Přehled nejznámějších a turisticky nejvíce navštěvovaných hradů a zřícenin v regionu Blansko. U jednotlivých hradů zde najdete jejich popis, případně historii a nezbytný kontakt pro případnou návštěvu.

ikona Hrad Boskovice

Historie hradu Boskovice sahá až do poloviny 13. století, kdy hrad patřil rodu pánů z Boskovic, kteří hrad i celé panství vlastnili až do konce 14. století. Hrad poté přešel do vlastnictví pánů z Kunštátu, kteří zřejmě právě v té době začali budovat nové středověké sídlo. Od poloviny 15. století hrad i celé boskovické panství znovu vlastnili páni z Boskovic, jejichž erb ... více informací - historie, otevírací doba, kontakt

ikona Nový Hrad

Ačkoli je Nový hrad stavbou opravdu historicky mladou, ostraha důležité cesty z Brna blanenským údolím má velmi dlouhou tradici. První historické zmínky o Starém hradu, jehož pozůstatky se nacházejí nedaleko Nového hradu, pocházejí už z roku 1381. Poté, co byl Starý hrad v roce 1470 zničen vojskem Matyáše Korvína, se bratři Dobeš a Beneš Černohorští ... více info - historie, otevírací doba, kontakt

ikona Holštejn

Zříceninu hradu najdete na vápencové skále, asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Pojem holštejnské území označuje panství, které ve 14. a 15. století držel rod Voků z Holštejna. Pod hradem se nachází tzv. Hladomorna, jeskyně, která sloužila jako hradní vězení. V současnosti je celá skála porostlá stromy a z hradu zbylo jen pár kousků zdí. Hrad zchátral nejen vlivem zubu času, ale také proto, že byl využíván jako zdroj kamení pro stavbu vesnic v širokém okolí.

ikona Hrad Blansek - Blansko

Rozlehlý hrad, jehož pozůstatky se nachází na skále naproti vchodu do Punkevních jeskyní, založil v polovině 13. století olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku. Hrad zpustl v polovině 15. století, pravděpodobně následkem požáru. K posledním „úpravám“ hradu docházelo v 30. letech 20. století, kdy bylo kvůli bezpečnosti provozu u Punkevních jeskyní strháváno i zachovalé zdivo.

ikona Čertův Hrádek

Zbytky menšího hradu, který je znám pod názvem Čertův hrádek, najdete jižně od Blanska, nedaleko obce Olomučany. Jak ukazují archeologické nálezy, hrad vznikl již koncem 13. století a za jeho zakladatele je zpravidla označován olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku. Jméno sídla je v literatuře spojováno s osobou loupeživého rytíře Jakuba Čerta z Bořítova, který zde údajně žil ve druhé polovině 14. století. Čertův hrádek je přístupný veřejnosti.


Hrad Boskovice Nový Hrad Holštejn Hrad Blansek Čertův Hrádek
Kvalitně zpracované plexi od léty prověřeného výrobce plexiskla firmy Koplast s.r.o.
© 2003-07 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx