Přehled nejznámějších a turisticky nejvíce navštěvovaných hradů a zřícenin v
regionu Blansko. U jednotlivých hradů zde najdete jejich popis, případně
historii a nezbytný kontakt pro případnou návštěvu.
Historie hradu Boskovice sahá až do poloviny 13. století, kdy hrad patřil rodu pánů z Boskovic, kteří hrad i celé panství vlastnili až do konce 14. století. Hrad poté přešel do vlastnictví pánů z Kunštátu, kteří zřejmě právě v té době začali budovat nové středověké sídlo. Od poloviny 15. století hrad i celé boskovické panství znovu vlastnili páni z Boskovic, jejichž erb ... více informací - historie, otevírací doba, kontakt
Ačkoli je Nový hrad stavbou opravdu historicky mladou, ostraha důležité cesty z Brna blanenským údolím má velmi dlouhou tradici. První historické zmínky o Starém hradu, jehož pozůstatky se nacházejí nedaleko Nového hradu, pocházejí už z roku 1381. Poté, co byl Starý hrad v roce 1470 zničen vojskem Matyáše Korvína, se bratři Dobeš a Beneš Černohorští ... více info - historie, otevírací doba, kontakt
Zříceninu hradu najdete na vápencové skále, asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Pojem holštejnské území označuje panství, které ve 14. a 15. století držel rod Voků z Holštejna. Pod hradem se nachází tzv. Hladomorna, jeskyně, která sloužila jako hradní vězení. V současnosti je celá skála porostlá stromy a z hradu zbylo jen pár kousků zdí. Hrad zchátral nejen vlivem zubu času, ale také proto, že byl využíván jako zdroj kamení pro stavbu vesnic v širokém okolí.
Rozlehlý hrad, jehož pozůstatky se nachází na skále naproti vchodu do Punkevních jeskyní, založil v polovině 13. století olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku. Hrad zpustl v polovině 15. století, pravděpodobně následkem požáru. K posledním „úpravám“ hradu docházelo v 30. letech 20. století, kdy bylo kvůli bezpečnosti provozu u Punkevních jeskyní strháváno i zachovalé zdivo.
Zbytky menšího hradu, který je znám pod názvem Čertův hrádek, najdete jižně od Blanska, nedaleko obce Olomučany. Jak ukazují archeologické nálezy, hrad vznikl již koncem 13. století a za jeho zakladatele je zpravidla označován olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku. Jméno sídla je v literatuře spojováno s osobou loupeživého rytíře Jakuba Čerta z Bořítova, který zde údajně žil ve druhé polovině 14. století. Čertův hrádek je přístupný veřejnosti.