{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Lubomír Toufar: Lobbing není správná strategie

Jaké jsou vaše volební priority?

Pro mladší generaci je to dosah vysokorychlostního internetu. Chci se zabývat také problematikou dostupnosti bydlení mladých lidí. Záměrně neříkám rodin, protože nechci tuto problematiku omezovat pouze na rodiny. Dneska spolu mladé páry žijí, aniž by se braly. Časté jsou i případy svobodných matek s dětmi. Je to také otázka hypoték, které musí být přístupné i pro lidi s průměrným platem.
U střední generace vidím největší problém v otázce zaměstnání. Není snadné zvládnout situaci, když člověk přijde o práci a má problém sehnat novou adekvátní své kvalifikaci. U střední a starší generace je to složitější v tom, že nebyla na tento problém v předlistopadovém období zvyklá. Její zástupci se vyrovnávají se ztrátou zaměstnání hůře.
Pro starší generaci je třeba připravit slušnou úroveň důchodů, tak aby tato generace nemusela dožívat s existenčními problémy. Je to otázka reformy penzijního pojištění.

Co je vaše přednost před ostatními kandidáty?

Jako kandidát vládní strany mám určitě větší možnost ovlivnit politické dění v ČR. Pro rozvoj regionu je to určitě výhoda. Navíc ČSSD má s novým premiérem větší šance opět v parlamentních volbách uspět.

Koho ze svých soupeřů se nejvíce obáváte?

No asi Zuzky Rujbrové. Jako kandidátka KSČM má při nízké volební účasti největší šance. ODS má zase celkem velké finanční možnosti, což se odráží v jejich volební kampani.

Jak byste zhodnotil působení odstupujícího senátora Bělehrádka? V čem byste chtěl být jiný?

On se zaměřoval spíše na Kunštátsko, Boskovicko a zejména Velkoopatovicko, kde má na radnici bratra. Já bych se nechtěl takhle vymezovat. Svou pozornost bych chtěl po regionu rozložit rovnoměrně. Vadilo mi, když např. poslanec Paulík velebil Petrovice na úkor ostatních vesnic. Podle mě je také zbytečná averze mezi Blanskem a Boskovicemi. Nemůže být preferováno jedno na úkor druhého. Musí dostat stejné šance. Druhá věc, jak s tím naloží.

Voliči ale od svých zastupitelů v Praze čekají finanční injekce do jednotlivých regionů.

To je pravda. Je to ale záležitost spíše sněmovny. Já o to mohu usilovat pouze společně s kolegy poslanci a ministry. Mám ale i dobré kontakty ze svého působení na pozici ředitele Odloučeného pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kontakty mám i na Ministerstvu pro místní rozvoj atd.

Jaký způsob přísunu financí do jednotlivých regionů je podle vás nejvhodnější?

Určitě není správnou strategií lobbing. Není totiž ani správné, aby o úspěšnosti politiků rozhodovali nějaké výjimečné dotace. Pro financování větších akcí, přesahujících možnosti měst, obcí a regionů bude nejlepší cestou využití příslušných fondů EU. V tom vidím také svou roli. Budu ve styku s představiteli samospráv a mohu jim v tomto ohledu poskytovat informace i pomoc. Pro získání peněz např. na opravu koupaliště a bazénu v Blansku není třeba lobbing, ale schopných lidí na radnicích a úředníků, kteří včas a řádně zpracují žádosti. Zde platí, že kdo je připraven, má šanci. Jsem zastáncem EU, podpořím a budu přesvědčovat v referendu o Evropské ústavě, aby ji ČR přijala. Naše pozice v EU je totiž jako ve sportu. Kdo chce hrát extraligu, musí se dostat mezi tuto elitu. Musí udělat vše proto, aby v ní uspěl. ČR historicky patří mezi vyspělé země Evropy.

Kterých svých funkcí byste se po případném zvolení vzdal?

Jsem připraven dělat senátorskou práci naplno. Samozřejmě bych se musel vzdát své funkce při zastupování státu ve věcech majetkových. Jsem ještě v Radě města Blanska. Ta bývá v podstatě každých čtrnáct dní. Pokud by to nešlo dohromady, tak bych se vzdal i této funkce. Zastupitelstvo bývá jednou za tři měsíce, v tom problém není.

Lubomír Toufar Více informací: www.toufar.cz

publikováno: 20.10.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.