{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Pendolino - vlak, který možná nikdy nepojede

Neobvyklou podívanou zažívají tento týden cestující, kteří jezdí vlakem mezi městy Rájec-Jestřebí a Letovice. Vidět zde mohou v akci vysokorychlostní vlakovou soupravu s nakláněcími skříněmi, známou jako Pendolino. Železničáři ji v tomto úseku testují.

Zkoušky se dělají proto, že stejně jako v autě je potřeba s novými soupravami najet určitý počet kilometrů, provést různé zkoušky. Kvůli dopravním komplikacím souvisejícím s opravami státní silnice Brno-Svitavy železničáři vlak testují jen ve směru od Letovic do Rájce.

České dráhy však opět posunuly termín zahájení provozu rychlovlaku Pendolino. Cestující se měli moderní soupravou se systémem náklopných skříní svézt už letos v březnu, potom se termín posunul na polovinu června. Naposledy se hovořilo o prosinci, ale ani toto datum železnice kvůli vážným technickým problémům nedodrží.

Pendolino zatím nezískalo souhlas od českého Drážního úřadu, bez něhož nesmí žádná vlaková souprava vyjet na běžnou železniční trať, natožpak převážet cestující.

Mohou za to rušivé zpětné proudy, které vytváří jeho motor a jež by při rozjíždění a brzdění mohly na tratích s napájením střídavým proudem narušit práci železničních návěstidel, ale třeba také šraňků, které by se při průjezdu vlaku nemusely vůbec spustit k zemi.

Cestování mezi Prahou a Brnem by po dokončení rekonstrukce koridoru nemělo trvat ani dvě hodiny. Rychlovlak ale zatím pendluje mezi Svitavami a sedmnáct kilometrů vzdálenou Březovou nad Svitavou a ve speciálně upraveném vagónu vozí české techniky, specialisty Deutsche Bahn a zástupce italské firmy Alstom.

Pendolino mělo nahradit několik souprav vlaků EuroCity na trase z Drážďan přes Prahu a Brno do Vídně nebo Bratislavy. Místo Pendolina ale na koridor vyjedou prozatím soupravy vypůjčené ze zahraničí. Náklady spojené s jejich pronájmem má uhradit firma Alstom. Pro italského výrobce Pendolina to bude celkem dobrá motivace k tomu, aby splnil české technické normy co nejdříve.

Pendolino
Pendolino
Pendolino
Pendolino


publikováno: 22.10.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.