{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Novou chloubou zámku bude renesanční strop

Renesanční strop, který vznikl asi před 400 lety, budou moci již brzy obdivovat návštěvníci zámku v Blansku. Po pěti letech v něm letos skončí boj tamních muzejníků s dřevomorkou. "Právě při něm se náhodou podařilo objevit historické stropy," uvedla ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Muzeum má expozice v zámku.

Stropy objektu v prvním patře byly koncem 90. let v katastrofálním stavu. Nejprve začaly praskat a později dokonce hrozilo jejich celkové zřícení. Důvodem byla dřevomorka, jež poškodila nosné trámy. Boj s ní přišel na 5,5 milionu korun.

Když řemeslníci demontovali obložení stropů, zjistili, že pod ním jsou původní stropní trámy a desky. Specialisté zjistili, že pocházejí ze stromů pokácených kolem roku 1590. Zámek byl dostavěn v roce 1604. Trámy tedy byly vyrobeny za života zakladatele zámku Jana Žalkovského ze Žalkova.

"Dřevo bylo v hrozném stavu. Trámy byly z obou stran na délku metru prožrané," doplnila ředitelka. Památkáři nechali z trámů a desek vybrat ty nejlepší. Z nich řemeslníci v jedné z místností zámku sestavili strop. V dalších pokojích byly také obnoveny renesanční stropy. Jsou ale vyrobeny z nového dřeva. Podle Nečasové budou chtít muzejníci v místnosti s historickým stropem vytvořit expozici o dějinách Blanska.

Renesanční stropy mají svoji charakteristickou podobu. Jejich základem jsou trámy, na které se příčně montovaly mohutné desky. Umisťovaly se tak, aby strop ze spodní části vypadal, jakoby byl sestaven z dřevěných čtverců. Renesanční stropy mohou obdivovat například návštěvníci brněnského hradu Špilberk.

Zdroj: ČTK

Zámek Blansko

publikováno: 23.11.2004
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.