{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Konec stavebního průmyslu v Čechách

Kdo by si nevšiml, že se v posledních dnech na stavbách nemaká. A není to tím, že je zima. Důvod je jiný. Ukrajinská oranžová revoluce. Ta láká zpět domů své lidi, kteří v ČR dělají "druhořadé" práce.

"Tohle není sranda," stěžují si majitelé stavebních firem. "Na takovou práci budeme hledat lidi jen těžko. Dneska už se nikomu v takovým počasí a za takový prachy makat nechce," shodují se.

A o co vlastně na Ukrajině jde?

Ukrajinský národ se snaží uniknout úplné rusifikaci. Když před pěti lety vyhrál zmanipulované volby proruský Leonid Kučma, národ to přijal pokorně, jak byl po staletí zvyklý. Teď je to jinak. Ukrajinci chtějí být plány ve své zemi, nechtějí už odjíždět za prací za hranice, nechtějí být doma strachy se třesoucími žebráky (Reflex, č.49).

Proto Ukrajinci podporují opozičního kandidáta Viktora Juščenka oproti Viktoru Janukovyčovi. I Juščenko byl ovšem v minulosti jedním z oblíbených premiérů prezidenta Kučmy. Nyní je ovšem obklopen prozápadními liberály a lidmi, kteří se znelíbili vládnoucím kruhům.

Oranžová revoluce je jedním z posledních pokusů zvrátit vývoj Ukrajiny na cestě k Bělorusku. Také proto se v tomto konfliktu angažuje Polsko, které by dva podbné sousedy snášelo jen těžko. Jenže kdo bude v Čechách stavět je nezajímá.

Více informací:
lidovky.centrum.cz

Ukrajinci se vrací domů

publikováno: 8.12.2004
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.