{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blanenské oslavy 100. výročí

Na blížící se 100. výročí povýšení Blanska na město se připravuje tamní radnice. Jubileum připadne sice na únor 2005, oslavám bude ale věnován celý příští rok. Tvořit je budou četné výstavy, sportovní klání, křty nových publikací, společenské akce, otevřena bude nová cyklostezka Blansko-Vyškov a do města přijede historický vlak.

Přáním představitelů Blanska je, aby se hlavní slavnosti zúčastnil prezident Václav Klaus. "Máme od něj příslib, že pokud mu to časově trochu vyjde, tak přijede," řekl blanenský místostarosta Ivo Polák. Hlava státu zavítala do města loni při návštěvě jižní Moravy. Prezident zajel do více měst, v Blansku na setkání s ním přišlo nejvíce občanů. Na Klausův dotaz, co by mohl pro město udělat, jej radní požádali o návštěvu v roce 2005.

Oslavy odstartuje v den výročí, tedy 15. února, premiéra nově vzniklého dokumentárního filmu o městě Příběh vody a ohně, která se bude konat v tamním kině. Hlavní část oslav se odehraje od 27. do 29. května. Počítá se s velkým ohňostrojem, výsadbou pamětních stromů v městském parku, diskotékou pro mládež i koncertem vážné hudby, na němž zazní Blanenská suita skladatele Zdeňka Zouhara. Město bude hostit mistrovství Evropy v baseballu a svůj sportovní areál pojmenuje po jednom z nejznámějších občanů - diskaři a držiteli zlaté olympijské medaile Ludvíku Daňkovi. Připravují se výstavy o stoleté činnosti blanenských občanských sdružení, tvorbě blanenských umělců a historii města.

"Pokřtěna bude nová publikace Dějiny Blanska 1945-1990. Po literární stránce tak bude zmapována historie města až do pádu komunismu," řekla ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová. Blansko povýšil na město 15. února 1905 císař František Josef I. Tehdy mělo 3000 obyvatel, jediného lékaře, čtyři školy a 11 hospod. Snad jen jejich počet je téměř stejný, jinak se změnilo vše. Nyní má město 20.000 obyvatel, 14 obvodních lékařů a 22 škol nejrůznějšího typu. Před sto lety tvořilo město 400 domů. Dnes je trvale obydlených objektů pětkrát více. Je v nich 7500 bytů.

Zdroj: ČTK

logo 01

publikováno: 30.11.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.