{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Proti realizovaným kartelům navrhuje ÚOHS tvrdší postihy

V Praze se ve dnech 6. a 7.12. 2004 za spolupořadatelství Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Ministerstva zahraničních věcí ČR a OECD konala konference, která se zabývala problematikou kartelových dohod, jejich odhalování a postihů.

Proti realizovaným kartelům ÚOHS tvrdě zasáhne

Odstrašující prostředky minimalizující výskyt velmi závažných protisoutěžních praktik se zničujícími dopady na ekonomiku musejí být užívány komplexně. Jejich samostatné použití je nedostatečné. Jako je nedostatečná pouze vysoká sankce, tak i osobní zodpovědnost jednotlivého člověka nedostačuje k potírání zhoubných kartelových dohod.

Existenci kartelových dohod totiž jejich účastníci tají a právě hrozba vysoké sankce může kartel nadále utužit. Pokud budou hrozit pouze vysoké pokuty, popřípadě i trest odnětí svobody, tak se ke kartelové dohodě ze strachu nikdo dobrovolně nepřizná. Účastníci kartelu jej budou za takové situace bránit a krýt za každou cenu.

Tuto zkušenost učinily soutěžní úřady všude ve světě, a proto jsou přijímány tzv. Leniency programy (program mírnějšího režimu při udělování pokut u zakázaných dohod porušujících hospodářskou soutěž). Právě Leniency program je jedním z prostředků k "rozleptání" kartelu zevnitř.

Podnikateli, který už nechce být členem kartelové dohody, musí být dána možnost, aby se z této svěrací kazajky vyvázal, aby měl možnost přispět k tomu, že na daném trhu bude opět fungovat férová soutěž. Není to o "zrádcích či práskačích", jak je nám občas podsouváno.

Jde naopak o etický přístup toho člena kartelu, který udělal chybu a chce ji napravit. Chybování je v lidském životě přece běžné a společnost by měla takovému člověku dát šanci, protože to je i pro ni prospěšné. Stejně tak v oblasti podnikání jsou používány nástroje, které přispívají k celkové etice podnikání a přispívají k férovému prostředí na daném trhu.

Prospěšná by však na tomto poli byla i větší aktivita podnikatelských a především spotřebitelských svazů. Spotřebitelé si sice často stěžují, že platí vysoké ceny, s Úřadem však dostatečně nespolupracují, neposkytují důkazy nebo indicie, které by svědčily o možných kartelových dohodách.

Josef Bednář, předseda ÚOHS

Josef Bednář


publikováno: 13.12.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.