{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Moravský kras: Jeskyňáři jsou zachráněni

Záchranáři vyvedli z jeskyně v Moravském krasu čtyři speleology. Ti ani nevěděli, že jim rozvodněná říčka odřízla cestu. Hasiči čerpáním snížili hladinu. "Pokud by to neudělali, návrat by byl asi dost složitý," řekl náčelník Speleologické záchranné služby Bohuslav Koutecký.

Jeskyňáři se v neděli vydali pod zem na třídenní expedici. Zkušení speleologové ve věku od 30 do 45 let chtěli prozkoumat jeskyni Nová Rasovna.

Jejich kolegové si všimli, že vstupní sifon zaplavila voda, a povolali záchranáře. "Z neděle na pondělí intenzivně pršelo. Hladina se zvýšila asi o dva metry a proud natolik zesílil, že by potápěče strhl," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Večer a v noci přijelo na místo na pětatřicet hasičů z Blanska a Brna. "Museli sem dopravit výkonná čerpadla, kontejner pro nouzové přežití, postavili dva stany se zázemím pro záchranáře, natáhli přes pět set metrů hadic," uvedl Haid.

Kolem páté hodiny ranní začali hasiči s čerpáním. Před horním vstupem do jeskyně prohloubili bagrem dno Bílé vody, aby do ní mohli ponořit sací koše dvou čerpadel. Část vody odvádějí kolem jeskyně a uvnitř tak snižují hladinu.

Záchranáři se pokoušeli natáhnout dovnitř telefon, ale čtveřice jeskyňářů byla příliš daleko. "Nakonec se k nim dostali a vyzvali je, aby šli ven," uvedl Koutecký. Jeskyňáři podle něj o záchranné akci nic netušili, právě dokončovali průzkum.

"Naštěstí všechno dobře dopadlo. Všichni čtyři jsou v pořádku, akorát trochu mokří, protože jeden úsek museli proplavat," dodal náčelník Speleologické záchranné služby Bohuslav Koutecký.

Zdroj: IDnes

Ilustrační foto
Ilustrační foto

publikováno: 28.12.2004
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.