{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Historik: Salmům se neomluvím, mám důkazy o své nevině

Historik Jiří Jaroš se odmítá omluvit potomkům rodu Salmů, ačkoli mu to loni v září nařídil brněnský soud. Na jednom z domků v Doubravici na Blanensku vyvěsil pamětní desku, na níž uvedl podle soudu nepravdivé informace o hraběti Hugu Mikuláši Salmovi (1893 až 1946).

Jaroš vinu odmítá a proti rozsudku se odvolal. Nyní tvrdí, že získal nový dokument potvrzující jeho nevinu. Dcera Salma Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová ale trvá na omluvě. "O postoji Jaroše se poradím s právníky. Soud jasně rozhodl o tom, že se má omluvit," řekla. Předmětem sporu je text na pamětní desce v Doubravici.

Ta připomíná památku legionáře Jana Holíka a bývalého náčelníka tamního Sokola Aloise Štěrbáčka, který zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Na desce se uvádí, že Štěrbáčka tam nechal odvléct nacista a "kriegerkamarád Salma" Alfréd Tugeman.

Název kriegerkamarád je odvozen od Spolku válečných kamarádů (Krieger- Kameradschaft), který byl součásti Hitlerovy NSDAP. Deska potomky Salmů pobouřila. Salmovy dcery Marie a Ida proto podaly žalobu na ochranu osobnosti.

Žádaly odstranění jména Salm z desky a písemnou omluvu, v čemž jim soud vyhověl. Zamítl jejich požadavek na půlmilionové odškodné. Jaroš se snažil Salmovu účast v nacistické organizaci prokázat seznamem členů spolku válečných veteránů.

Dokument uvádí jeho 15 členů z Rájce na Blanensku, v němž měli Salmové hlavní sídlo. Na seznamu je jako jedenáctý i hrabě Salm. Dokument je ve správě Moravského zemského archivu. Salmovy dcery ale tvrdí, že s nacistickou organizací neměl jejich otec nic společného.

Salmovo členství podle soudce jednoznačně nedokazoval žádný z předložených dokumentů. Soudce uvedl, že seznam veteránů není podepsán, a nikdo tedy neví, kým byl vytvořen. Jaroš dnes řekl, že po rozhodnutí soudu dostal nový dokument, který jasně potvrzuje Salmovu účast v nacistické organizaci.

Tím má být dokument bezpečnostní komise Městského národního výboru v Rájci z roku 1945, v němž se uvádí, že Salm byl členem spolku veteránů. "Je to papír s pěti podpisy, číslem jednacím a příslušným razítkem. Mám i svědectví jednoho z lidí podepsaných v dokumentu," doplnil Jaroš.

Na jeho podporu vznikla v Brně i petice historiků, sociologů a filozofů. Salmům byl po druhé světové válce zabaven majetek na základě Benešových dekretů. Hájili se tím, že to bylo protiprávní, protože hrabě Salm měl české občanství.

To ale nepotvrdil bývalý ministr vnitra Stanislav Gross a později ani Nejvyšší správní soud. Pro potomky Salmů to znamenalo zamítnutí nároků na zámky v Blansku a Rájci.

Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámek Blansko
Ilustrační foto:
Zámek Blansko


publikováno: 14.1.2005
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.