{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Moravský kras: Zítra se po přestávce opět otevřou jeskyně

Po tříměsíční přestávce se v úterý turistům opět otevřou tři ze čtyř veřejnosti přístupných jeskyní Moravského krasu. Speleologové pravidelně před zimou uzavírají jeskyně Sloupsko-šošůvské, Kateřinskou a Balcarku, a to kvůli zajištění klidného zimování netopýrů. Až do dubna je obvykle jejich návštěvnost nízká, čehož mohou milovníci podzemí využít.

"V únoru a březnu jsou návštěvy podzemí komornější. Mnozí k nám jezdí právě v tento čas, aby si prohlídku více užili," řekl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Zdůraznil, že nynější nižší počet návštěvníků průvodcům umožňuje více se návštěvníkům věnovat. Jeskyňáři mají víc času odpovídat na dotazy turistů týkající se podzemních krás a také jim ukazovat zajímavosti v podzemí. Vyjížďka je nyní výhodná pro ty, kteří se neradi prodírají davy zvědavců.

Čtvrtým veřejnosti přístupným podzemním prostorem krasu jsou Punkevní jeskyně propojené se dnem propasti Macocha. Ty jsou ale otevřeny celoročně. Pověstné jsou podzemní plavbou. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů, přičemž zájem o ně stále vzrůstá. Návštěvnost se zvyšuje také u zbývajících tří jeskyní.

Sloupsko-šošůvské nabízejí například pohled do podzemní Nagelovy propasti. Navíc jsou propojeny s jeskyní Kůlna, v níž archeologové objevili doklady o neandertálském osídlení. Balcarka se zase může pochlubit neobvykle bohatou krápníkovou výzdobou. V Kateřinské jeskyni lze obdivovat také dokonalou podzemní akustiku. Součástí prohlídky je totiž i poslech klasické hudby.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto

publikováno: 31.1.2005
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.