{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Zákon o střetu zájmů: Nečasová odstoupila, Starý nebude učit

Eva Nečasová končí jako blanenská radní

Eva Nečasová je jednou z těch, kdo se kvůli novému zákonu vzdal funkcí na radnici. Dnes už bývalá blanenská zastupitelka a současně radní za KDU-ČSL se rozhodla, že raději zůstane ředitelkou blanenského muzea.

Na rozdíl od mnoha jiných zastupitelů jste se rozhodla vzdát mandátu sama. Proč?

I když zákon sám o sobě považuji za dost nešťastný, a to hlavně proto, že jeho účinnost nebylo možné oddálit až do příštích voleb, jsem srozuměna s tím, že se jím musím řídit. Chtěla jsem kolegům usnadnit pozici a mandátu jsem se vzdala bezodkladně. Vidím to jako jediné čisté řešení, co se právní stránky týče.

Konzultovala jste s někým své rozhodnutí?

Chvíli jsem váhala, chtěla jsem slyšet i názor výboru naší strany. Nakonec jsem ale cítila, že by bylo vhodné se funkce vzdát. Jinak by mohly nastat chaotické situace, hlavně při hlasování. Nechtěla jsem to natahovat. I když je mi to líto.

Kvůli lidem, kteří vás volili?

Samozřejmě. Zákon mně i jim udělal čáru přes rozpočet. Voliči mě díky preferenčním hlasům poslali do zastupitelstva z téměř nevolitelného místa. Moc mě mrzí, že teď musím odstoupit, ale byla jsem k tomu donucena. Doufám, že mi to voliči odpustí, moc se jim omlouvám.

Miroslav Starý končí jako ředitel základní školy

Raritou mezi zastupiteli, kteří se podle nového zákona dostali do střetu funkcí, je blanenský radní Miroslav Starý. Neopustil totiž politický post, ale rezignoval na místo ředitele základní školy.

„Rozhodoval jsem se asi týden. Nerad bych příliš rozebíral své důvody, každopádně jsem se vzdal funkce ředitele a zůstávám blanenským radním,“ potvrdil Miroslav Starý, reprezentant ČSSD. „Na finanční ohodnocení jsem se určitě neohlížel. Svou roli hrály i nějaké osobní důvody,“ připouští dnes už bývalý ředitel ZŠ Salmova. Konkrétnější ale být nechce.

Miroslav Starý přiznává, že zákon o střetu zájmů jej nemile překvapil. Věděl totiž, že jeho rozhodování zkomplikuje buď činnost rady, nebo chod školy. Rozhodnout se ovšem musel.

Ani nyní ale své žáky neopouští, zůstává řadovým učitelem. „Mám aprobaci na zeměpis a tělocvik, vypadá to, že teď budu opět učit. Chod školy má nyní na starosti paní zástupkyně,“ říká Starý.

To, že jeho případ je ojedinělý, si blanenský radní uvědomuje. „Okolí se mému rozhodnutí dost divilo. Většina kolegů se vzdala svého mandátu v zastupitelstvu. Hodně překvapení byli i ve škole. Myslím ale, že chod školy ani mezilidské vztahy to nenarušilo,“ uzavírá.

Zdroj: MF DNES

Eva Nečasová
Radnice Blansko
Miroslav Starý


publikováno: 23.3.2005
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.