{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Festival Harrerův svět

Festival Harrerův svět do Blanska přináší nepokořené vrcholy hor a neznámé domorodé kmeny v těžce dostupných oblastech Nové Guinee, Amazonie a Bornea... svět rakouského spisovatele a horolezce Heinricha Harrera, který první vystoupil severní stěnou na vrchol Eigeru a napsal světově proslulý bestseller o sedmi létech prožitých v Tibetu. Jeho poutavá vyprávění o cestách do zapomenutých míst planety se stala inspirací pro vznik zajímavého projektu cest za poznáním života geograficky izolovaných etnik expedičního sdružení Horizont. Příležitost prostřednictvím filmů a besed nahlédnout do těchto míst pohledem zaznamenávajícím vliv civilizace budete mít i vy, a to od 7. do 9. dubna v městské knihovně, Klubu Ulita či v blanenském kině.

čtvrtek 7. 4., Městská knihovna Blansko
18.00 h - MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA
adoptivní syn matky Ayriky z kmene Jawalapiti a kouzelníka Guňitzeho z kmene Kuikuru. Beseda o indiánských tradicích a světě jejich harmonického vztahu s přírodou. Ojedinělá příležitost setkání s etnologem, který během mnoha terénních výzkumných pobytů poznal více než 40 etnických skupin a je mj. autorem Indiánské encyklopedie (1994) a knihy mýtů amazonských indiánů „Duch s rozkvetlým penisem“ (Argo 2004).

pátek 8. 4., Klub Ulita, Hybešova 6
19.00 h - TAJOMNÉ MAMBERAMO
Režie Pavol Barabáš, K2 Studio, SK 2000,67 min. Laco Gulik (SK) a Jindro Martiš (CZ) překonali nástrahy divoké džungle Nové Guinee, bojovali s malárií, hladem i vlastní vůlí, aby nakonec našli na řece Mamberamo skutečné klenoty.

sobota 9. 4., Kino Blansko, Hybešova 6
Výstava v předsálí kina: HEINRICH HARRER. Archivní fotografie z expedice roku 1962 na Novou Guineu a fotografie Aleny Žákovské a Milana Daňka z expedic ve stopách H. Harrera (r. 2000 -2004).

16.00 h - U JEZERA BLAŽENOSTI
HUKA – HUKA, režie Radek Popelka, Audiovisual, 2004, 22 min Zvítězit v legendárním zápase Huka – Huka je snem každého mladého muže v povodí horního toku řeky Xingú. Na vlastní oči spatřit tyto zápasy však nemělo možnost mnoho cizinců. Alena Žákovská a Milan Daněk na cestě za indiány kmene Jawalapiti v nitru brazilské Amazonie.

ALTO XINGÚ – BRAZIL´S PARADISE, režie Vladimír Kozák (Brasil), 38 min
Unikátní archivní dokument natočený v létech 1950 – 1956 na Xingú světově proslulým, ale v Česku naprosto opomíjeným filmovým dokumentaristou a malířem Vladimírem Kozákem (*1897 Bystřice pod Hostýnem †1979 Curitiba).

18.00 h - PŘICHÁZÍM Z DOBY KAMENNÉ...
SENKJŮ – domorodec kmene Dani, režie Milan Daněk, Horizont, 2001, 11 min. bjevil se zničehonic v pralese. Zcela nahý pouze koteka na penisu prozrazovala jeho příslušnost ke kmenu Dani. Luk a tři šípy, sekyra přes rameno a nevelká síťovka zřejmě se zásobou potravin a kuřiva...

WA-WA-WA!, režie Radek Popelka, Milan Daněk, Audiovisual 2003, 26 min
„Wa-wa-wa!“ vyráží ze svých hrdel horští Papuánci vždy, když uvidí něco nového... Alena Žákovská, Milan Daněk a Jan Jedelský ve stopách průkopnické cesty H.Harrera z horské Wameny do teritoria Asmatů.

PŘICHÁZÍM Z DOBY KAMENNÉ, kamera H. Harrer, Rakousko 1962, 47 min
„Na Eigeru jsem chtěl vyzkoušet své schopnosti, v Himálaji jsem poznal osamělost, v Tibetu pozoruhodné lidi. V nitru ostrova Nová Guinea jsem nalezl všechno pohromadě.“ – filmový dokument z expedice roku 1962.

20.00 h - BORNEO, DUCHOVÉ A DÉMONI
Premiéra filmu Radka Popelky z expedice HAMPATONG 2004.

BULUNGAN: Předběžná zpráva o konci světa, režie Jan Hošek, ČT, 2001, 56 min.
Přesídlovací programy vytrhují domorodce z pralesa, který byl po staletí jejich domovem. Jedinečné kultuře původních obyvatel Kalimantanu tak hrozí zánik.

Další informace na: www.horizont.bk.cz
publikováno: 6.4.2005
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Malý, hezký vůz se skrývá v Toyotě Auris. Užijte si posezení u nás ve vinném sklepě na Jižní Moravě. Budete příjemě překvapeni kvalitou vína a můžete využít i ubytování ve vinném sklepě.