{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blanenský kostel začíná padat?

Části opěrné zdi kostela svatého Martina v Blansku hrozí zřícení. Zeď se začala vzdouvat a objevily se v ní praskliny, které mohou narušovat i statiku kostela.

„Nejhorší je, že v této chvíli nedokážeme říci, zda zeď drží pouze zeminu, nebo i kostel samotný. Spodní část opěrné zdi se ale vzedmula už na dvou místech, je nejvyšší čas začít s opravami. Kdyby se praskliny zvětšily, budeme muset ihned zasáhnout,“ řekl blanenský farář Jiří Kaňa, který se hodlá vypravit do archivů hledat záznamy o propojení zdi a kostela. O víkendu se totiž dozvěděl, že by v nich mohly být informace o dvacet let starých statických průzkumech.

Oprava zdi je už v plánu. Začalo stavební řízení, nyní se čeká na vyjádření památkářů. „Zeď musíme celou ručně rozebrat. Plánujeme také snížit terén, aby se znovu nemusela stavět tak vysoká. Uvidíme, zda nám to památkáři povolí,“ uvedl Kaňa. Náklady na opravu zdi, která leží ve velmi nepřístupném terénu, si podle odhadů vyžádají asi 1,2 milionu korun. Katolické církvi se zatím podařilo shromáždit z příspěvků krajského úřadu a města asi 800 tisíc korun.

„Začít s opravou chceme hned, jak to bude možné, i když se celá částka nepodaří získat. Některé práce snad budeme moci udělat svépomocí,“ doufá Kaňa.

Zdroj: MF

kostel


publikováno: 12.4.2005
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.