{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Stíhání za restituci Salmů zastaveno

Státní zástupce Josef Krupa zastavil trestní stíhání ředitele Pozemkového úřadu v Blansku Stanislava Skřipského, který čelil obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Policie ho podezírala, že neoprávněně vydal dědičkám šlechtického rodu Salmů lesy v Kuničkách a Veselicích na Blanensku. Lesy o rozloze asi 600 hektarů získaly dcery bývalého hraběte Huga Salma Marie Elizabeth Salmová a Ida Schoellerová Informuje o tom včerejší Právo a Mladá fronta Dnes.

Krupa tak vyhověl stížnosti, kterou si proti obvinění Skřipský podal. Podle závěru žalobce nejsou ke stíhání zatím potřebné důkazy. "Stíhání bylo předčasné. Bude věcí dalšího prověřování," řekl MfD Krupa. Mojmír Popp z brněnské policie pak Právu pouze řekl, že policie bude nadále postupovat podle pokynů, které jí dozorující státní zástupce ke svému rozhodnutí uložil.

Skřipský čelil podezření, že vydal lesy, které vydat neměl, a z titulu své funkce to měl vědět. Obě dědičky uplatňovaly nárok na zámek v Rájci-Jestřebí, zámek v Blansku a pozemky o rozloze asi 8000 hektarů. Získaly však pouze výše zmíněné lesy v katastru obcí Kuničky a Veselice, uvedlo Právo.

Plány Salmových dědiček na restituci celého panství zhatil podle Práva svým rozhodnutím tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, který rozhodl, že Hugo Salm nemá nárok na české občanství, protože se za okupace přihlásil k německé národnosti. Tento závěr pak potvrdil i Nejvyšší správní soud v Brně.

Zdroj: ČTK

Zámek Blansko
Zámek Blansko


publikováno: 18.4.2005
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.