Sloup: Bobr pokousal dva muže
Tohle opravdu není sranda. Včera v pozdních večerních hodinách v obci Sloup řádil bobr! Vynořil se z potoka a vydal se přes Sloup směrem na Petrovice. Cestou se ho pokusili zkrotit dva muži, oba však skončili na ošetření na chirurgii.
Ale popořádku. První konflikt vyvolal bobr v obci Sloup, zde ho ale patrně vyprovokovaly dospívající děti. Zmatený bobr se tak vydal směrem na Petrovice. Namířil si to kolem místní restaurace, kde se stal okamžitě místní atrakcí. Kolem projíždějící muži zastavili a snažili se o jeho odchyt.
Jenže při neúspěšném pokusu podrážděný bobr pokousal dva muže. Oba skončili na chirurgickém ošetření v Blansku. Lidé, kteří dnes v ranních hodinách cestovali do zaměstnání, viděli bobra v blízkosti Ostrova u Macochy. Dosud se jeho odchyt nezdařil.
Co byste měli vědět o bobrovi?
Od roku 1988 je prokázáno trvalé osídlení bobra evropského na jižní Moravě. Bobr u nás nemá přirozeného nepřítele. V současné době je již v několika lokalitách přemnožen a vytvořil početné kolonie, které působí nemalé škody. Stále je však chráněn platnými zákony jako zvláštní živočich.
Bobr evropský a bobr kanadský jsou po jihoamerické kapybaře druhými největšími hlodavci světa. Dospělá zvířata váží až 30 kg. Živí se jak bylinami, tak lýkem a větvičkami různých stromů, jež si na zimu opatřuje do zásoby. Nejvíce mu chutnají topol a vrba, ale nevyhýbá se ani jiným druhům.
Bobr dokáže porazit jakýkoli strom včetně jehličnanů, nerozhoduje ani síla kmene. Je pro něj samozřejmě pohodlnější kácet tenké, mladé stromky, nezastaví se však ani před velikánem majícím metr v průměru.
Kácením stromů si bobr opatřuje i stavební materiál pro své okázalé architektonické projekty. V našich představách je neodmyslitelně spjat se stavbou hrází a obytných hradů. Obojí však buduje pouze tehdy, je-li to nutné.
publikováno: 30.4.2005