{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Býčí skála znovu otevřena

Základní organizace 6-01 České speleologické společnosti Býčí skála pořádá "Dny otevřených dveří". Nejen v Evropský den parků, který připadá na 14. května, budou mimořádně zpřístupněny jeskyně Býčí skála a Výpustek v Moravském krasu.

Celková délka trasy je cca 800m a prohlídka trvá asi 30 minut. Jeskyně bude osvětlená reflektory, cestičky jsou v rámci možností upravené, místy jsou kaluže a bláto. Jeskyni na vlastní náklady osvětlili členové ZO 6-01 ČSS Býčí skála. Vstup je pouze na vlastní nebezpečí, v doprovodu členů ČSS.

Vstupné se neplatí, provádí se pouze dobrovolný příspěvek na instalaci dočasného osvětlení jeskyně a podporu dalších výzkumů.
Prohlídky jeskyně:
Sobota - 7., 14., 21.5.2005 9:00 - 16:00
Neděle - 8., 15., 22.5.2005 9:00 - 16:00


Býčí skála je známá archeologickými vykopávkami. Badatel Jindřich Wankel v ní nalezl známou sošku bronzového býčka. Vědci v ní také objevili důkazy o tom, že se v jeskyni v pravěku konal obřadní pohřeb velmože, při němž byly povražděny desítky lidí.

Nedaleko Býčí skály jsou další zajímavé podzemní prostory - jeskyně Výpustek. Československá armáda si v ní za komunismu vytvořila protiatomový kryt. Z něj měly být řízeny operace při konfliktu socialistických zemí se západní Evropou.

Do oslav se zapojí také Technické muzeum v Brně. Nedaleko jeskyní pečuje o historický hutnický komplex s vysokou pecí Františka, která byla vystavěna v roce 1746. Vznikla v místech, kde zpracovávali železnou rudu již staří Slované. V den parků se slaví i Mezinárodní den muzeí. Odborníci proto turistům předvedou historický způsob zpracování železa a představí některá zapomenutá řemesla.

Býčí skála
Býčí skála
Býčí skála


publikováno: 6.5.2005
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.

Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Vyrobíme vám schodiště jak do novostavby tak do staršího domu. Výrobce zdravotních matrací Řešeto. To jsou zdravotní matrace pro Váš zdravý a klidný spánek