{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Historik Jaroš vyvěsil další desku

Historik Jiří Jaroš, který pobouřil potomky rodu Salmů pamětní deskou vyvěšenou na jednom z domů v Doubravici nad Svitavou, přidal v neděli na dům další desku. Jihomoravská příloha Mladé fronty Dnes uvedla, že na nové desce jsou jména členů nacistického spolku Spolku válečných kamarádů (Krieger-Kameradschaft), který byl součásti Hitlerovy NSDAP. Původní pamětní deska spojuje hraběte Huga Mikuláše Salma (1893 až 1946) právě s tímto spolkem.

Původní deska připomíná památku legionáře Jana Holíka a bývalého náčelníka tamního Sokola Aloise Štěrbáčka, který zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Na desce se uvádí, že Štěrbáčka tam nechal odvléct nacista a "kriegerkamarád Salma" Alfréd Tugeman. Název kriegerkamarád je odvozen od Spolku válečných kamarádů.

Jarošovi se u soudu nepodařilo prokázat členství blanenského šlechtice Salma v nacistickém spolku. Soud mu proto loni nařídil odstranit šlechticovo jméno z desky a omluvit se Salmovým dcerám, které tvrdí, že jejich otec neměl s nacistickou organizací nic společného. Historik se ale omluvit nechce, proti rozsudku se odvolal a tvrdí, že má nové důkazy. Na desce, která v uplynulých dnech přibyla na doubravickém domě, se ale jménu Salm vyhnul a v seznamu je uvedeno jen spojení "německý šlechtic".

Zdroj: MF Dnes

Zámek Blansko
Zámek Blansko
Ilustrační foto:
Zámek Blansko


publikováno: 10.5.2005
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.

Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Hledáte-li výrobce matrací nebo zdravotních matrací, obraťte se na nás. Problém s kanalizací? Kontaktujte firmu STRÖER pro čištění kanalizace.