{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Boskovickou pobočku banky chtěl obrat její šéf

Muž, který chtěl okrást svou banku, může do tří týdnů čekat obálku se žalobou. Bývalého šéfa pobočky Komerční banky v Boskovicích i jeho komplice se chystá obžalovat státní zástupce Milan Horvát.

Bankovního úředníka viní z toho, že vloni neoprávněně podepsal směnky za 47 milionů dolarů, což při tehdejším kurzu koruny odpovídalo miliardě a 240 milionům korun.

„Směnky měly sloužit k financování obchodu pražské společnosti, která měla do africké země dodat různé komodity, počínaje rýží a konče čerpacími stanicemi na benzin,“ popsal Horvát. Celý obchod byl však podle něj fiktivní.

Komplic bankovního vedoucího chtěl směnky prodat zahraničním investorům, ti podvod prokoukli jen díky tomu, že se obrátili na banku s otázkou, zda za směnky opravdu ručí. „Skutečně hrozilo, že dvojice se na základě těchto směnek k penězům dostane,“ upozornil Horvát.

Žádnou z jedenácti směnek dosud kriminalisté nenašli. Pravděpodobně ji má jeden z obviněných, který utekl do zahraničí. Státní zástupce má k dispozici pouze kopii jedné ze směnek, ostatní důkazy ale podle něj existenci těch ostatních prokazují.

O tom, jestli Komerční bance hrozí, že by směnky musela proplatit, nechtěla její mluvčí Marie Petrovová spekulovat. „Udělali jsme opatření, aby bance nemohla vzniknout škoda,“ prohlásila.

Muži se podle Horváta na akci dobře připravili. Případem se má zabývat Krajský soud v Brně.

Pokud prokáže oběma mužům vinu, hrozí bývalému řediteli pobočky dvanáct let vězení, jeho komplici osm let. „Jednoho z mužů stíhám na svobodě, druhý uprchl do zahraničí. Pokud bude obžalovaný, může být na něj vydaný mezinárodní zatykač,“ podotkl státní zástupce.

Jestli byli do obchodu zapojeni i další pracovníci z boskovické pobočky, se zatím prokázat nepodařilo. Podle Horváta je případ naprosto ojedinělý. „Směnky sice neuspěly u zkušených mezinárodních investorů, kteří si vše podrobně ověřují, ale na naše podmínky to bylo něco neobvyklého,“ myslí si Horvát.

Marie Petrovová z Komerční banky potvrdila, že nadřízení bývalého ředitele boskovické pobočky ihned po události propustili. Jestli banka chystá zpřísnění bezpečnostních opatření, neřekla.

„Nedá se říct, že by banka něco podcenila, za vším stojí jednotlivec, a proti těm není žádná firma imunní,“ prohlásil státní zástupce. Bývalý šéf banky totiž vůbec neměl právo směnky podepisovat.

Zdroj: MF DNES

Místo pro Vaši reklamu


publikováno: 12.5.2005
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.