{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Hřbitov má obsazeno! Kam s nebožtíky?

Hřbitov v Blansku má téměř vyčerpanou kapacitu. Zatímco hrobová místa ještě jsou, urnový háj už volné prostory nenabízí. A hned tak ani nebude. Právě zahájené rozšiřování hřbitova má totiž finišovat až zhruba za tři roky.

„S nedostatkem urnových míst bojujeme minimálně dva roky. Nyní ale místa došla úplně, nemáme ani jediné. Lidé, kteří u nás chtějí své zemřelé uložit v urně, se musí zapsat do pořadníku a čekat, než se něco uvolní,“ říká majitelka pohřební služby Magdalena Raabová.

Zatímco pořadník nyní obsahuje asi desítku jmen, za jeden rok se podle Raabové na místním hřbitově uvolní v průměru pouhých osm urnových míst. Buď následkem toho, že příbuzní ostatky přestěhují jinam, anebo například po sloučení dvou hrobů do jednoho.

„Čekání na volné místo se nyní může protáhnout i na rok,“ připouští Raabová. „Na tuto situaci se ale už několik let snažím město upozornit,“ dodává.

Blanenská radnice už vloni schválila první investice a minulý týden začala místní hřbitov rozšiřovat. Dělníci začali s terénními úpravami a budováním teras, chystají také oplocení nově rozšířeného hřbitova.

„Celková kapacita hřbitova by se měla zvětšit zhruba o 285 hrobových míst, 251 urnových hrobů s epitafními deskami a 130 urnových míst s pomníčky,“ uvedl vedoucí odboru komunální údržby Miroslav Pokorný.

To by podle Raabové mohlo vystačit na dalších padesát let. Nová místa ale nebudou letos a zřejmě ani příští rok. Peníze jsou zatím jen na přípravné práce.

„Projekt rozšíření hřbitova je velmi náročný co do provedení i nákladů. Celkově si vyžádá deset milionů korun, letos máme připravený první milion,“ uvedl blanenský místostarosta Jindřich Král.

Těm, kteří chtějí v blanenském urnovém háji pohřbít zesnulého, nezbývá nic jiného, než se smířit s tím, že budou muset s urnou s ostatky bydlet nebo ji dát do úschovy do pohřebního ústavu.

„Popel sám o sobě není hygienicky závadný, takže urnu může mít každý uloženou doma,“ říká Raabová. „Neměla by ale být na kredenci nebo ve sklepě, ale na nějakém důstojném místě.“

Co na to živí? „Připadá mi to jako ostuda. Člověk, který zde žije, by podle mě měl mít zajištěno důstojné místo, kam se za ním každý může přijít rozloučit,“ myslí si Zuzana Ťoupková z Blanska.

Problémy s nedostatkem místa má blanenský hřbitov odnepaměti. V minulosti kvůli nim musel být dvakrát úplně přestěhován.

Původně se v Blansku pohřbívalo kolem kostela svatého Martina, v 19. století byl hřbitov přemístěn do blízkosti dnešní Hořické ulice na Starém Blansku. Ani tam ale jeho kapacita nestačila.

Současný hřbitov ve Dvorské ulici byl otevřen v roce 1934. Urnový háj je zde od roku 1959.

Zdroj: MF Dnes

Radnice Blansko


publikováno: 19.5.2005
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.