{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blata chce předvést nový stroj na VC Brna

Český motocyklový sport možná zažije za pět týdnů na brněnském Masarykově okruhu historický víkend. V závodu Moto GP, královské třídě mistrovství světa silničních motocyklů, zde má poprvé vyjet nový, právě dokončovaný stroj z dílny blanenské firmy Blata.

„Jiní výrobci nebo konkurence vám řeknou, že jsme se pomátli. Už samotný vývoj motorky totiž byla hrozně rychlá záležitost, ostatní na tom pracují mnohem déle, celé roky. Správně by to teď mělo být tak, že po složení prvního prototypu a před nasazením do závodu se motorka minimálně ještě další rok testuje. My tento testovací čas budeme muset o hodně zkrátit. Ale přesto bychom rádi stroj v Brně představili, abychom splnili, co jsme na okruhu slíbili loni v létě,“ uvedl manažer závodního týmu Blata WCM Josef Liška.

Podle něj je motocykl hotov z devadesáti procent. „Stále se na něm pracuje. První verze by měla být dokončena zhruba do čtrnácti dnů, pojízdná verze by měla být hotova ke konci srpna. Bude to vůbec první prototyp, který složíme.“

Liška tvrdí, že zájem o jejich novinku je obrovský, hlavně za hranicemi. „Odmítáme teď všechna světová média - Reuters, BBC. Potřebujeme se soustředit na dokončení motorky. Až ji konečně nastartujeme a vyjedeme s ní někde venku, na to se těším jako kluk,“ popisuje.

Rozhovor: Můžeme si dovolit být poslední

Manažer týmu Blata WCM Josef Liška: 33 let, kolem sportu se pohybuje od roku 1996, čtyři roky působil jako manažer plavkyně Yvetty Hlaváčové, pak přešel k motokrosu a teď se čtyři roky věnuje silničním motocyklům. I díky němu vloni blanenská firma Blata podepsala pětiletý kontrakt se společností WCM, české stroje tak budou startovat v nejsilnější třídě mistrovství světa.

Teprve vloni na podzim začali konstruktéři ve firmě Blata pořádně dělat na novém závodním motocyklu. Už za pět týdnů má nový stroj vyjet v Brně na Masarykově okruhu do soutěže mistrovství světa. Prakticky bez testování. „Uvidíme, jak bude motorka kvalitní a konkurenceschopná. Podle toho by se mělo rozhodnout, co dál. Po Brně se do konce letošního roku jede ještě sedm osm závodů. Jestli motorku nasadíme ještě někde jinde, anebo se bude do konce roku testovat a pojedeme s ní třeba až poslední závod v Evropě někdy v listopadu, to se uvidí,“ říká Josef Liška, manažer závodní stáje Blata WCM.

Zvolili jste takové tempo i kvůli tomu, že se nyní jedou závody doma, tedy na brněnském okruhu?
Samozřejmě bychom novou motorku mohli představit někde na večírku v hotelu Hilton, ale ideální je ji představit na okruhu. Nejlépe tam, kde jsou známé časy zajetých kol jiných výrobců. Pro srovnání. Navíc po Brně máme až do konce října veškerý materiál na závodech v zámoří nebo v Japonsku. Takže trochu ano.

V čem bude spočívat největší změna ve srovnání se stávající motorkou, na níž nyní jezdí závodníci vašeho týmu, Angličan James Ellison a Ital Franco Battaini?
Současná motorka, s níž závodíme, je vyrobená ve spolupráci s anglickou firmou Harris. Je to už asi tři roky zastaralý typ, čtyřválec, rozhodně nejde o nějaký závodní speciál. Nový stroj je závodní speciál, šestiválec. Jediný šestiválec na světě, který by byl používán v závodech.

Takže jde o světový unikát?
To zcela jistě.

Co bylo největší překážkou při vývoji motocyklu?
Finance, jenom finance. Myslím si, že tam ani jiné překážky být nemůžou. A není to jenom u nás, je to problém všech ostatních týmů, i velkých značek. Rozpočty jsou zde obrovské, pohybují se v desítkách milionů korun. A to jen pokud se bavíme o pár kusech motorek pro velmi krátké období.

Kolik motocyklů ročně potřebujete?
Tým za rok spotřebuje dejme tomu dvacet kusů motorek. I když třeba jen deset patnáct motorů, které se dají generálkovat. Celkově to ale znamená, že první várka, která se teď vyrábí jako prototyp, nám vystačí opravdu jen na velmi krátké období, spíš na testování.

Myslíte, že budete rovnocenným partnerem zavedeným značkám, které v Moto GP startují?
Po nějakou dobu, která podle mého názoru rozhodně nebude krátká, jim rovnocenným soupeřem nebudeme. A problémy s nimi mít budeme veliké. Jsme teprve na začátku dlouhodobého projektu, éry dlouhé několik let, nebo dokonce desítek let. Během ní by firma Blata měla povyskočit z minibiků k výrobě velkých motorek, silničních, motokrosových a tak dál.

Proč se vlastně partneremWCMv nejprestižnějších závodech stala relativně malá česká firma Blata Blansko?
Potřebovali jsme novou motorku pro tým WCM. A praxe nefunguje tak, že když máte peníze, tak si koupíte závodní Hondu nebo Yamahu. Všude existují nasmlouvané dlouhodobé spolupráce mezi týmem a firmou. Blata je podle nás nový mladý výrobce, který má před sebou velikou budoucnost. Vzájemná spolupráce může vzrůst urychlit a zároveň nám umožní z něho i něco těžit. Měla by to být oboustranná podpora.

Blata Blansko se tímto stane hlavní českým výrobcem zastoupeným v Moto GP...
O nikom jiném nevím. Pár firem funguje jen jako subdodavatelé nějakých miniaturních součástek, třeba šroubků. To, do čeho se ale pustil pan Blata, nemá obdoby, je to bezkonkurenční. Někdo by to nazval šílenstvím, jiný odvahou. Co se financí týče, tak to, co my spotřebujeme za jeden rok, to neutratí ani celá národní olympijská výprava. Za stejné peníze se třeba odehraje polovina první ligy ve fotbale.

Za odměnu ale Blata vstoupí mezi nejznámější výrobce motorek na světě...
A to, že jde o nový vstup, je do jisté míry i naše výhoda. My si totiž můžeme dovolit být poslední, tím si ostudu netrhneme. I proto můžeme tak rychle jet závody s novým strojem, pro firmu Blata je už to samo o sobě gigantické. BMW se o něco podobného pokouší asi pět let. A pět let se klepou strachy, protože po takové době nemůžou na rozdíl od nás přijít s motorkou, která dojede jako poslední. Stejně je na tom třeba obrovská firma KTM.

Nebojíte se tedy toho, co bude?
Strach z toho, jestli je firma Blata schopna vyrobit jednu nebo třeba pět kvalitních rychlých motorekprototypů, nemáme. Horší bude ale to ostatní. Závody ani konkurence nečekají a my potřebujeme pravidelný přísun materiálu. Musíme obnovovat, inovovat, držet s ostatními krok. Teď jenom hodně zezadu dobíháme nějaký vlak, strach mám z toho, jestli s ním udržíme tempo.

To nejhorší je tedy teprve před vámi?
Nejsložitější období je podle mě teď. Většina partnerů nám ještě nevěří, není konkrétní výstup, každý se nás pořád ptá, kdy už to bude. Až oběma jezdcům vyměníme stroje za Blata motorky, bude to o něčem jiném, rozvážou se nám trochu ruce. A bude to první velká výhra. I když nepodceňuji ani to, co přijde potom.

Myslíte, že potom byste mohli získat partnery třeba i v České republice?
My jsme v to doufali, ale nevypadá to tak. Bohužel. To, co potřebujeme, přesahuje často kompletní reklamní rozpočty největších firem u nás. Pro zahraniční partnery jsme zase příliš malý trh a firma Blata není z těch, kdo prodává miliony motorek za rok. Je to běh na dlouhou trať. Věřím, že budoucnost máme, bude to ale hrozně těžké. Světlo na konci tunelu pořád nevidíme a jeden skvělý výsledek nám nepomůže. Potřebovali bychom spíš takový malý zázrak.

Zdroj: MF DNES

publikováno: 25.7.2005
Blata Blata Blata Blata Blata Blata
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.