V blanenském lomu se zranila 17letá dívka
Zatopený blanenský kamenolom patří k nejvyhledávanějším přírodním koupalištím v širokém okolí. A to i přesto, že je zde koupání přísně zakázáno. Zachranáři pak lom označují za nejnebezpečnější místo na Blanensku - pár metrů od lomu sviští rychlovlaky.
Naposledy zde zasahovali po hrozivém pádu sedmnáctileté studentky. Ta zřejmě nešťastnou náhodou spadla do vody z asi patnáctimetrové skály. Dívka si nějakou dobu poleží v brněnské dětské nemocnici, kde si léčí několik zlomenin a otřes mozku.
Kdo se koupe v lomu, riskuje, tvrdí záchranáři. Blanenský lom, v němž se dívka zranila, je podle záchranářů nejméně bezpečným místem ke koupání v širokém okolí. Dostat se k němu lze jen přes železniční trať, přes kterou nevede přechod, v těsné blízkosti vodní plochy jezdí rychlovlaky a nad vodou navíc vedou dráty vysokého napětí.
„Velké množství lidí se zde koncentruje v oblasti, která není vůbec bezpečná. Je zde potenciální hrozba úrazů, klidně by jich mohlo být i pět za týden. Je jen věcí náhody, že tomu tak zatím není,“ varuje Petr Hlavinka ze záchranné služby v Blansku. V místě však nemá co kdo pohledávat.
„Lom leží na pozemku Českých drah a platí v něm zákaz vstupu cizích osob,“ vysvětlil zástupce Českých drah pro jižní Moravu Jiří Dukát. Dráhy ale přístup k lomu nijak nezahradily a lidé zákaz ignorují. Rameny krčí zástupci blanenské radnice, která nemá lom ve své kompetenci, i městská policie.
„Není v našich silách, abychom denně vyhazovali tři sta lidí v plavkách a bez dokladů. Můžeme je sice pokutovat, ale v takovém množství to nemá smysl, navíc na to ani nemáme kapacity. Koupání by se mělo zlegalizovat a postavit nadchod nad tratí, anebo zákaz podpořit oplocením pozemku dřív, než se stane velká tragédie,“ domnívá se ředitel městské policie Martin Janíček.
Dráhy na to ale nemají peníze, chybí i vůle. „Koupání lidí ani přecházení přes koleje už nijak neřešíme. Jsem tu skoro třicet let a za celou dobu se nic nevyřešilo, ani se to nevyřeší,“ myslí si bývalý přednosta Břetislav Strážnický. A Jiří Dukát dodává: „Pro nás je to mrtvá plocha, není v našem zájmu zde něco budovat.“
Zdroj: MF DNES
publikováno: 22.7.2005