{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona V blanenském lomu se zranila 17letá dívka

Zatopený blanenský kamenolom patří k nejvyhledávanějším přírodním koupalištím v širokém okolí. A to i přesto, že je zde koupání přísně zakázáno. Zachranáři pak lom označují za nejnebezpečnější místo na Blanensku - pár metrů od lomu sviští rychlovlaky.

Naposledy zde zasahovali po hrozivém pádu sedmnáctileté studentky. Ta zřejmě nešťastnou náhodou spadla do vody z asi patnáctimetrové skály. Dívka si nějakou dobu poleží v brněnské dětské nemocnici, kde si léčí několik zlomenin a otřes mozku.

Kdo se koupe v lomu, riskuje, tvrdí záchranáři. Blanenský lom, v němž se dívka zranila, je podle záchranářů nejméně bezpečným místem ke koupání v širokém okolí. Dostat se k němu lze jen přes železniční trať, přes kterou nevede přechod, v těsné blízkosti vodní plochy jezdí rychlovlaky a nad vodou navíc vedou dráty vysokého napětí.

„Velké množství lidí se zde koncentruje v oblasti, která není vůbec bezpečná. Je zde potenciální hrozba úrazů, klidně by jich mohlo být i pět za týden. Je jen věcí náhody, že tomu tak zatím není,“ varuje Petr Hlavinka ze záchranné služby v Blansku. V místě však nemá co kdo pohledávat.

„Lom leží na pozemku Českých drah a platí v něm zákaz vstupu cizích osob,“ vysvětlil zástupce Českých drah pro jižní Moravu Jiří Dukát. Dráhy ale přístup k lomu nijak nezahradily a lidé zákaz ignorují. Rameny krčí zástupci blanenské radnice, která nemá lom ve své kompetenci, i městská policie.

„Není v našich silách, abychom denně vyhazovali tři sta lidí v plavkách a bez dokladů. Můžeme je sice pokutovat, ale v takovém množství to nemá smysl, navíc na to ani nemáme kapacity. Koupání by se mělo zlegalizovat a postavit nadchod nad tratí, anebo zákaz podpořit oplocením pozemku dřív, než se stane velká tragédie,“ domnívá se ředitel městské policie Martin Janíček.

Dráhy na to ale nemají peníze, chybí i vůle. „Koupání lidí ani přecházení přes koleje už nijak neřešíme. Jsem tu skoro třicet let a za celou dobu se nic nevyřešilo, ani se to nevyřeší,“ myslí si bývalý přednosta Břetislav Strážnický. A Jiří Dukát dodává: „Pro nás je to mrtvá plocha, není v našem zájmu zde něco budovat.“

Zdroj: MF DNES

publikováno: 22.7.2005
Lom Blansko
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Přijďte ochutnat dobré víno do vinného sklepu v Novém Šaldorfě. Malý, hezký vůz se skrývá v Toyotě Auris.