{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Počítač zachránil topící se dívku

Desetiletá dívka byla v úterý v Británii vytažena z bazénu díky počítačovému systému. Ten záchranáře upozornil, že v hloubce bezmála čtyř metrů pod vodou bezvládně leží osoba. Dívka byla díky včasnému varování zachráněna.

Jedná se o první případ, kdy počítač v Británii pomohl zachránit topícího se člověka. Kybernetický systém Poseidon, kterým je bazén vybaven, byl zakoupen před dvěma lety za částku téměř 3 milióny korun.

Poseidon se sestává z několika kamer, které monitorují prostředí jak pod, tak nad vodní plochou. Získané záběry automaticky zpracovává počítačový systém, který zvládne do několika sekund vyhodnotit situaci a spustit poplach. Záchranářům rovněž oznámí, ve které částí bazénu se tonoucí osoba právě nachází.

Podle videozáznamu zachyceném kamerami Poseidonu se desetiletá dívka začala topit, aby po asi osmi vteřinách klesla na dno bazénu, kde několik sekund bez pohybu ležela. V tu chvíli systém spustil varovný signál a za přibližně dalších deset sekund skočila do vody záchranářka, která dívku rychle z vody vytáhla.

Dívka strávila noc z úterý na středu v nemocnici, poté byla bez následků propuštěna domů. Záchranáři by ji pravděpodobně viděli na dně bazénu, ne však do deseti sekund. To je kritický čas. Možná by zareagovali do minuty, dvou, možná i tří. To však nelze přesně říci.

Blansko

Výjimkou nejsou ani situace, kdy topící se člověk zůstane pod vodou několik desítek minut. Podobný případ se stal v polovině ledna v Blansku. Sedmiletý školák během výuky plavání zmizel pod vodou. Instruktorky jej s učitelkami našly na dně bazénu až po 20 minutách (celý článek).

Rekonstrukce koupaliště

Zastupitelstvo města Blanska schválilo na 18. zasedání materiál Investiční záměr Sportovní ostrov. Celková výše investičních nákladů projektu je vyčíslena částkou 142 mil. Kč. Z této částky je 90 mil. určeno na rekonstrukci koupaliště. Krytí z vlastních zdrojů formou úvěru již schválilo zastupitelstvo.

Možná by stálo za úvahu při rekonstrukci blanenského koupaliště uvolnit 3 milióny na podobný systém. Záchrana lidského života za to stojí.


publikováno: 1.9.2005
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.