{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Čínské kopie ničí rozvoj

Nelegální čínské kopie motocyklů společnosti Blata Blansko způsobily firmě v prvním pololetí tohoto roku pokles tržeb o 160 milionů korun.

" Ve srovnání s rokem 2003, kdy se první problémy s plagiáty objevily, jsou tržby firmy poloviční," řekl včera její ředitel Pavel Blata. Protože se společnosti nedaří u Číňanů vymoci respektování patentového práva, pokusí se Blata získat zastání u státu.

Firmě by mohl pomoci stát

" Ve firmě nyní připravujeme strategii, kdo a jakým způsobem by mohl situaci s čínskými plagiáty zvrátit," uvedl ředitel. Od státu podle něj nebude chtít peníze, ale pomoc s vymáháním práva. Pokud se podaří čínské plagiátory zastavit, firmu se podle něj ještě podaří postavit na nohy a zajistit její další rozvoj. Zajistit by to měla již připravená nová řada motocyklů a dalších technologických novinek.

Plagiáty jsou až přehnaně zdařilé

V současnosti oživit výrobu by ale podle Blaty nemělo smysl. " Když jsme letos na jaře uvedli v Británii na trh náš nový model, takřka ihned se začaly prodávat jeho čínské kopie," vysvětlil. Informace o produktech získávají Číňané podle Blaty ze snímků na internetu. Nasvědčovat tomu má vzhled a nízká kvalita strojů. Kopírování v nejlidnatější zemi světa je podle ředitele až absurdní. Jeden z asijských podniků napodoboval fotografii tak přesně, že vyrobil i pneumatiky s ojetým vzorkem.

Firma se donedávna dobře rozvíjela

Společnost patřila donedávna k dynamicky se rozvíjejícím podnikům v regionu a brzy se měly její provozy a počty zaměstnanců rozšířit. V srpnu získala od ministerstva průmyslu a obchodu na rozvoj investiční pobídku v podobě slevy na dani z příjmů až do výše 291,7 milionu korun. Podmínkou čerpání pobídky je, že firma zahájí do tří let výrobu v rozšířeném provozu. Za současné situace ale podmínkám pobídky není s to vyhovět.

Zdroj: Rovnost

publikováno: 15.9.2005
Blata Blata
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.