Blansko se mění v město důchodců
Obyvatelstvo Blanska dramaticky rychle stárne. Ještě před dvaceti lety měla zhruba čtvrtina zdejších lidí méně než patnáct let a naopak mužů a žen nad šedesát nebylo ani patnáct procent. Dnes má přes šedesát let více než pětina obyvatel Blanska.
A prognózy varují: Bude ještě hůř. "Index stáří, tedy poměr nejstarších a nejmladších obyvatel, dnes máme po Brně a jeho okolí třetí nejvyšší z celé jižní Moravy. Populace stárne všude, v porovnání s ostatními je ale výhled pro Blansko hodně špatný," tvrdí starostka města Jaroslava Králová.
Blanenští radní si nechali zpracovat studii demografického vývoje a z ní se dozvěděli, že město dosáhlo celorepublikových čísel indexu stáří pro rok 2010 už v roce 2001. Museli se tak zacílit na služby pro seniory. Včera otevřeli poslední typ zařízení pro nejstarší obyvatele, který ve městě doposud chyběl - denní centrum pro seniory - Domovinku. "Domovinka bude otevřena každý den, přijít může kdokoliv. Je určena hlavně pro osaměle žijící staré lidi. Budou pro ně připraveny různé aktivizační programy, tréninky paměti, ale i relaxační místnost. Bude zde také možné poobědvat," vypočítala Iveta Čípková, ředitelka Domu s pečovatelskou službou, v jehož prostorách Domovinka vznikla. Radnice také rozšířila i vlastní dům s pečovatelskou službou. Za 22 milionů korun v něm vzniklo 24 nových bytů. Město má i penzion pro seniory a klub důchodců, v Blansku nechybí ani domov důchodců. Radnice všem seniorům také přispívá na obědy.
Ani tak ale není situace růžová. "Kapacitu máme 104 obyvatel, v pořadníku čeká asi 220 žadatelů. Řada z nich se umístění v domově často nedožije," uvedla ředitelka domova důchodců Lenka Dražilová.
Zdroj: MF Dnes
publikováno: 20.9.2005