{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blanensko: Obce vyhrály, rychlíky zůstanou

Obce na Blanensku si prosadily svou a protesty až u ministra dopravy se jim podařilo zachovat rychlíky na trase Brno - Česká Třebová. Od 11. prosince tam měly jezdit už jen osobní vlaky a mezinárodní rychlíky IC a EC. A z nich žádný mezi Brnem a Českou Třebovou nezastavuje. Po měsících čekání se České dráhy rozhodly, že rychlíky na trase ponechají.

Za změnou plánů přitom nestojí ani tak sami železničáři, jako spíše ministerstvo dopravy. To totiž dodatečně přislíbilo, že ztrátový provoz rychlovlaků zaplatí.

„Dálkovou dopravu si u nás objednává ministerstvo dopravy. Po protestu obcí si oproti původním záměrům u nás přímé vlaky mezi Českou Třebovou a Brnem doobjednalo. Jedinou změnou v rychlovlacích na trase tak od prosince bude zrušení expresu Jaroslav Hašek, který zastavoval v Blansku a Svitavách,“ potvrdil Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

Starostové z měst ležících mezi Českou Třebovou a Brnem, kteří už na jaře sepsali protestní dopis a žádali rychlíky zachovat, teď oslavují. „Nakonec se podařilo prosadit tři páry přímých vlaků, tedy stejný počet, jako je nyní. Všechny rychlíky navíc budou zastavovat v Blansku, Letovicích i Skalici nad Svitavou. Právě ta je pro nás důležitý dopravní uzel, napojuje se v ní trasa do Chornice. Ze Skalice jezdí lidé z Boskovicka, ale i Olešnicka či Lysicka,“ uvedl starosta Boskovic František Sivera. „Je to pro nás jasné vítězství. Rychlíky využívá hodně lidí, jezdí plné. Musíme být ale pořád ve střehu a celou věc hlídat. O to, aby se rychlíky nerušily, jsme takhle žádali už potřetí po sobě,“ dodal Josef Novotný, starosta Letovic a hlavní iniciátor protestů.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 8.10.2005
Pendolino
Pendolino
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.