{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Boskovice: Westernové městečko musí bourat

Desítky tisíc návštěvníků každoročně přivítá westernové městečko Wild West City v Boskovicích. Do bývalého pískovcového lomu na okraji města jezdí lidé z celé republiky. Málokterý návštěvník však tuší, že osm desítek budov, které městečko tvoří, oficiálně vůbec neexistuje. „Stavby, které tam jsou, pro nás de facto neexistují. Jsou to stavby načerno, které nemají žádné posouzení stavebním úřadem. Proto jsme provoz městečka ani občerstvení nikdy neschvalovali,“ potvrdila Kateřina Martincová z blanenské pobočky Krajské hygienické stanice.

Dřevěné stavby ve stylu Divokého Západu, indiánská vesnice i traperská osada už jsou minulostí. Byly postaveny načerno, řada z nich teď proto musí zmizet. „Stavební úřad rozhodl, že budovy musí být uvedeny do souladu s předpisy. Některé z nich se odstraňují úplně, jiné se přizpůsobují, aby vyhověly,“ uvedl starosta Boskovic František Sivera. Nápravu žádají i hygienici. „Vyzvali jsme majitele, aby nám do konce roku předložil potřebné dokumenty ke stavbám veWildWest City. Další sezóna bez kontrol určitě nebude,“ uvedla Kateřina Martincová z blanenské pobočky Krajské hygienické stanice.

Ve westernovém městečku proto začaly demolice. Část nevyhovujících staveb zmizí nyní, další po Novém roce. Domluva majitele s úředníky zní, že postupně.

„Zbourali jsme už bývalou traperskou pevnost, tři sruby, celou dřevěnou palisádu, zookoutek. Na řadě jsou ubytovací prostory, Crystal palác, Mexiko shop, Gril room a další sruby. Pak uvidíme,“ popsal jeden z obyvatelů městečka Dalibor Šlahař. „Já sám jsem většinu z těch staveb pomáhal stavět, teď je bourám. Ale špatný pocit z toho nemám. Začneme stavět znovu. A trochu líp. Na pevných základech, s vodou a elektřinou,“ dodal.

Optimistický je i majitel westernového městečka Leoš Procházka. Boskovická radnice mu totiž vyšla vstříc a slíbila, že pozemky, které měl doposud jen v nájmu, mu přenechá do vlastnictví.

„Máme podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí. Teď ale čekáme na povolení z ministerstva průmyslu a obchodu a báňského úřadu. V lomu, ve kterém je městečko, totiž není ještě uzavřený dobývací prostor. Pak můžeme začít investovat,“ uvedl Procházka.

Ten nyní připravuje projekt na velkou přestavbu. Westernové městečko by měl v budoucnu doplnit autocamp, vyrůst by v něm měla i velká vývařovna. „Chceme vše postupně přestavovat tak, aby zde vznikl velký přírodní zábavní park s dostatečnou stravovací i ubytovací kapacitou. To zatím v Boskovicích opravdu chybí,“ dodal Procházka.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 7.11.2005
Wild West Wild West
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.