{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Jeskyně navštívilo více turistů než loni

Pro jeskyně Moravského krasu byla loňská sezona mimořádně úspěšná. Do čtyř zpřístupněných prostor v podzemí zavítalo 350.000 turistů, tedy o 15.000 více než v roce 2004. Zájem se zvýšil především o Punkevní jeskyně propojené s propastí Macochou. "Přijíždí stále více českých turistů," řekl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Martin Bouda.

Zvýšení návštěvnosti přálo podle něj především sychravé počasí v létě, kvůli němuž trávili rekreanti méně času u vody. Více milovníků přírody si podle jeskyňářů našlo cestu do podzemí krasu také kvůli tomu, že byly letos historicky poprvé otevřeny jeskyně i v listopadu. Nově byly jeskyně otevřeny od března až do prosince, a nikoli od počátku února do konce října.

"Marketingová změna se vyplatila. V únoru k nám vždy přicházelo málo turistů. Nyní jsme zjistili, že podzimní kras má pro lidi i v listopadu své kouzlo," uvedl Bouda. Speleologové chtějí podle něj, aby také v příštích letech byla sezona v jeskyních v nově upravených termínech. Nyní jsou přístupné jen Punkevní jeskyně. V ostatních zimují netopýři.

Přibližně třetinu návštěvníků jeskyní tvoří cizinci. Nejčastěji do jeskyní míří Poláci, Rusové, Tchajwanci a Němci. V letošní sezoně mezi příchozími významně přibylo zejména turistů ze zemí bývalého Sovětského svazu. Přijelo jich více než 11.000.

Známou Punkevní jeskyni letos navštívilo 204.000 lidí, což je o 7000 více než loni. O 5000 turistů, a to na přibližně 51.200 vzrostla návštěvnost nedalekých Sloupsko-šošůvských jeskyní, jejichž chloubou je podzemní Nagelova propast nebo propojení s jeskyní Kůlnou, v níž se našly doklady o pravěkém osídlení. V letošním roce se počítá se zpřístupněním páté jeskyně v krasu. V květnu by se jí měla stát jeskyně Výpustek u Adamova, v níž se nachází kdysi dlouho utajovaný vojenský atomový kryt. Další novinkou příští sezony bude zrekonstruovaný horní můstek tyčící se nad 187,7 metru hlubokou propastí Macochou.

Zdroj: České noviny

publikováno: 4.1.2006
Moravský kras
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.