{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Končí Zuzka Rujbrová s politikou?

Poslankyně a blanenská zastupitelka Zuzka Rujbrová (KSČM) v politice nejspíš letos skončí. Do červnových voleb do Sněmovny ji komunisté na sobotní krajské konferenci v Brně nominovali na šesté, nevolitelné místo. Ve třech předcházejících volbách do Poslanecké sněmovny z jižní Moravy postoupilo vždy po pěti kandidátech KSČM.

Ve Sněmovně sedí právnička Rujbrová za komunisty od roku 1996. Jako předkladatelce zákonů jí prošlo schválení novely občanského soudního řádu a novely zákona o zaměstnanosti. Ve většině případů hlasovala poslankyně Rujbrová ve shodě s komunisty, občas však toto pravidlo porušila. Naposledy nesouhlasila, aby poslanci vydali k trestnímu stíhání Vladimíra Doležala (ODS).

"Ne proto, že bych si myslela, že nemá být vydán. Ale proto, že jsme nedostali podklady, které by spáchání trestného činu dokládaly," uvedla. Na rozdíl od ostatních komunistických poslanců nebyla pro zákon, jenž by stanovoval trasy dálnic, a svým hlasováním nepodpořila ani nový správní řád.

Šance Rujbrové, že se jí podaří postoupit v červnu do Sněmovny znovu, je malá. "Výkonný výbor, který se sejde ještě v lednu, může doporučit ústřednímu výboru změnu pořadí kandidátů," uvedl jihomoravský tajemník KSČM Vladimír Sácký. Rujbrová tomu však nevěří. "I když bych se samozřejmě nezlobila," řekla komunistka a dodala, že spíš doufá ve výrazný volební úspěch své strany na jižní Moravě. Pak by do poslanecké lavice mohla usednout i jako "šestka".

Právě disciplinovanost komunistů by mohla zmařit poslední z možností Rujbrové, jak v červnu uspět: přeskočit kandidáta před sebou. Spousta voličů by totiž musela na volebním lístku kroužkovat a její jméno označit jako preferenční. "Náš klasický volič dělá to, co mu strana doporučí, a nedává preferenční hlasy," řekla Rujbrová.

Blanenská zastupitelka Rujbrová se rozhodla, že po sobotním "sesazení" už nebude kandidovat ani v listopadových komunálních volbách. "To, co se stalo, beru jako vyjádření nedůvěry. Když nejsem dost dobrá pro Sněmovnu, těžko můžu být dobrá na komunální úrovni v Blansku," řekla Rujbrová.

Zdroj: Mladá fronta DNES

publikováno: 12.1.2006
Zuzka Rujbrová
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.