{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Památky z hradů se přestěhují do Kunštátu

Chystá se průlom v ochraně památek. Historické předměty z celého kraje se podle představ památkářů mají přestěhovat na zámek v Kunštátě. Národní památkový ústav zde plánuje vybudovat centrální depozitář, který pomůže ochránit cenná díla před chátráním a zkázou.

„Počítáme s tím, že bychom na Kunštát převezli předměty z depozitářů všech patnácti státních hradů a zámků v kraji, které máme ve správě. Stávající depozitáře jsou totiž nevyhovující, památky jsou dnes uloženy hlavně na půdách, ve špatně zabezpečených prostorách s velkými výkyvy teplot a prašností. Stává se, že řada předmětů je kvůli tomu poškozena či úplně zničena,“ vysvětlil Petr Kroupa, ředitel Národního památkového ústavu v Brně.

Nejen kvůli lepší ochraně před povětrnostními podmínkami, ale i před zloději se má historický nábytek, obrazy, porcelán a tisíce dalších předmětů stěhovat na jedno místo. A právě kunštátský Dolní zámek nabízí prostory, které jsou pro centrální depozitář jako stvořené. „Dolní zámek by byl pro tento účel naprosto ideální, v 50. a 60. letech prošel účelovou úpravou -byly zde zesíleny stropy, zavedena nová elektroinstalace i temperování, dá se zde proto udržovat konstantní vlhkost a teplota, což je pro uložení památek klíčové,“ popsal kunštátský kastelán Radim Štěpán.

S novým využitím objektu počítá i Moravský zemský archiv, jenž nyní Dolní zámek využívá.

„I my chystáme centralizaci archivů, v Brně příští rok dostavíme novou budovu, do níž přestěhujeme 60 kilometrů našich materiálů z celé jižní Moravy. Kunštát poté uvolníme památkářům,“ potvrdila Kateřina Smutná, ředitelka Moravského zemského archivu v Brně. Památkáři si pochvalují i další výhodu centrálního depozitáře, který chystají. Kromě lepšího zabezpečení historických předmětů získají i nové prostory.

„Velká část památek dnes není veřejnosti přístupná právě proto, že jsou zde depozitáře. Snad bude našim plánům nakloněn i nový ministr, depozitář by potom mohl vzniknout už příští rok,“ doufá Petr Kroupa.

Zdroj: Mladá fronta DNES

publikováno: 27.4.2006
Zámek Kunštát
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.