{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Kunštát: zámek získal zpět svůj nábytek

Teprve podruhé za několik století se minulý týden otevřela vstupní brána kunštátského zámku turistům. Objekt totiž až do loňského roku sloužil jako depozitář Moravského zemského archívu v Brně.

Letos navíc nabízí řadu novinek. V zimě totiž památkáři přivezli do Kunštátu z hradů a zámků po celé republice desítky historických exponátů, které dříve tvořily jeho původní vybavení.
„Po všech hradech a zámcích v okolí vyhledáváme původní kunštátský inventář. Proto jsme letos rozšířili prohlídkovou trasu. Máme také už i původní zámeckou zbrojnici,“ pochlubil se kunštátský kastelán Radim Štěpán.

Na zámek přivezou nábytek i obrazy ze zámku v Jaroměři nad Rokytnou, Slavkova, z Hrubého Rohozce, Horšovského Týnu a dalších. Do Kunštátu se vrátí i portréty Josefa a Leopoldíny z rodinné galerie hrabat Coudenhove-Honrichsů. Po šedesáti letech se zde znovu objeví také obraz Máří Magdalény. „Pro Kunštát jej vloni v aukční síni Dorotheum vydražilo ministerstvo kultury za 60 tisíc korun,“ upřesnil Štěpán. Novinky na turisty nečekají jen uvnitř zámku. Kompletní rekonstrukcí totiž přes zimu prošel i zámecký park ze 17. století, který osadili stromy z Německa. A opravovat se bude dál. „Rozběhne se obnova střešního pláště a barokních krovů, které opravujeme starým tesařským způsobem, v srpnu se pustíme do statiky objektu,“ popsal Radim Štěpán. V Dolním zámku by už napřesrok měl vzniknout centrální depozitář pro tisíce historických předmětů ze všech hradů a zámků na jižní Moravě.

Zdroj: Mladá fronta DNES

publikováno: 5.5.2006
Zámek Kunštát
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.