{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Dcera Salma podala trestní oznámení

Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová podala ve středu trestní oznámení na vedoucí oddělení státního občanství a matrik ministerstva vnitra. Podezírá ji z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele při nedávném rozhodování o občanství hraběte Huga Salma (1893 až 1946). Tím, že mu vnitro v dubnu československé občanství zpětně nepřiznalo, nepřiznalo ani jeho potomkům nárok na restituci objektů a rozsáhlých pozemků na Blanensku.

Ministerstvo vnitra rozhodovalo o Salmově občanství již v roce 2002. Po půl století tehdy dokončilo správní řízení, v němž hraběti odepřelo československé občanství. Podle úřadu byl tedy Salm německý občan a zabavení jeho majetků na Blanensku po válce na základě Benešových dekretů v souladu se zákonem.

Ústavní soud ale toto rozhodnutí loni zrušil. Poukázal na to, že v řízení nebyly posouzeny četné důkazy, upozornil, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům. Ústavní soud však podle svého mluvčího Michala Spáčila nerozhodoval o tom, zda byl Salm československý občan. Jen poukázal na vzniklé chyby.

Původní majetek Salmů je rozsáhlý; tvoří jej 7000 hektarů pozemků a zámek v Rájci. Ten také spadá mezi zemědělský majetek, protože byl sídlem velkostatku.

Zdroj: ČTK

publikováno: 17.5.2006
Zámek Rájec
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.