{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blansko terorizují děti

Vykradené obchody, přepadené malé děti, výtržnosti i opakované rušení nočního klidu trápí už řadu měsíců obyvatele Údolní ulice v Blansku i lidi žijící v jejím okolí. V kauze, kterou se blanenští kriminalisté zabývají už od loňského léta, nyní padla první obvinění. Nikoliv ale za uvedené trestné činy, těch se totiž dopustili nezletilí.

„Ve dvou případech jsme zahájili trestní řízení proti rodičům kvůli ohrožování výchovy mládeže. Svou nedbalostí totiž dopustili, aby jejich děti užívaly drogy, pily alkohol a kouřily,“ uvedla blanenská kriminalistka Martina Bočková.

Mladí pachatelé zůstávají zatím nepotrestáni, i když o tom, co všechno skupina problémových dětí napáchala, mají policisté podrobný přehled. „Asi desetičlenná skupina dětí ve věku od 14 do 16 let, jejíž složení se stále mění, páchala od loňských prázdnin hlavně drobnou násilnou činnost. Fyzicky napadali další mladistvé, řešili jsme i trestné činy výtržnictví a majetkovou trestnou činnost, hlavně vloupání do ochodů či stánků PNS,“ popsala Bočková.

Nezletilci podle zjištění kriminalistů kromě pití alkoholu a kouření cigaret užívali také marihuanu, někteří pervitin a čichali toluen.

Na skupinku si kvůli rušení klidu opakovaně stěžují i lidé žijící v Údolní ulici. Nedávno dokonce sepsali petici, kterou se zabývali blanenští radní. „Oblast patří dlouhodobě mezi nejproblémovější ve městě. Žijí zde sociálně slabé rodiny i opakovaně trestaní lidé,“ popsal ředitel městské policie Blansko Martin Janíček.

Děti se podle policistů shromažďovaly kolem místního mladíka, který opakovaně utíká z výchovného ústavu. „Kdykoliv ho policie chytí, okamžitě utíká zpět. Kvůli režimu výchovných ústavů, který musí respektovat práva dětí, tomu nelze zabránit. Stačí, aby se chovanec rozhodl utéct,“ zlobí se Bočková.

Na teenagery, kteří se trestných činů dopouštějí, policisté podle vlastních slov nemohou. I když ve spolupráci s městskými strážníky a pracovníky sociálního odboru už v jednom případě podali návrh na ústavní výchovu čtrnáctiletého dítěte a další nezletilec se do ústavní péče svěřil dobrovolně. Ostatní děti jsou pod dohledem sociálních kurátorů. „Šetříme vše jako trestnou činnost mladistvých, většinou ale případy odkládáme, obvinění a postihy nejsou kvůli věku pachatelů možné,“ potvrdil blanenský policejní mluvčí Miroslav Kovařík.

Obavy nyní mají i v nedaleké základní škole Erbenova. Podle její ředitelky se ve škole bojí, že rodiče u nich teď nebudou chtít umísťovat své děti.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 10.6.2006
Ilustrační foto
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Navštivte náš portál, který se týká Vranova nad Dyjí. Najdete zde všechny akce ve Vranově nad Dyjí i okolí a včetně vranovské přehrady.Přijďte se k nám ubytovat, nabízíme levné ubytování na Znojemsku.