Býčí skála: Rituální obrazec 5200 let starý
Moravský kras si v uplynulých dnech připsal další „nej“ - na stěně Býčí skály se skví nejstarší česká jeskynní malba.
Dvě analýzy potvrdily, že geometrický tvar vytvořený uhlem pochází z mladší doby kamenné, tedy z období 3200 let před naším letopočtem.
To už nikdo nezjistí Kresba připomíná nejvíc mřížku. „Zda jde o nějaký rituální obrazec nebo část větší kresby, to se již nepodaří zjistit,“ řekl Ivan Balák ze správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Kresbu i s dalšími výtvory našli před časem jeskyňáři v takzvané Jižní odbočce Býčí skály, a to sto padesát metrů od vchodu do podzemí. Je to místo, v němž kdysi bádal i Jindřich Wankel, který v jeskyni objevil slavnou sošku bronzového býčka a doklady o rituálním pohřbu velmože ze starší doby železné.
Vědci kresby z Jižní odbočky zdokumentovali a odebrali z nich vzorky. Pomocí radiokarbonové metody pak zjistili, kdy byly kresby vytvořeny. Zkoumali nejprve malbu připomínající jelena. Ukázalo se, že ta je stará asi „jen“ 700 let. Překvapivé výsledky zjistili odborníci rozborem vzorků z mřížky.
Zjištěné informace o tom, že jde o výtvor 5200 let starý, potvrdilo opakování testů.
Mřížka na stěně jeskyně připomíná výzdobu některých keramických nádob té doby. „Nález tohoto nejstaršího skalního umění v Česku je velmi významný. Obrazec není příliš velký - měří 40 centimetrů na výšku a 30 na šířku,“ uvedl Balák.
Jedny z nejstarších pravěkých kreseb v Česku lze najít i v Mladečských jeskyních v Olomouckém kraji. Jsou ale vytvořeny červeným barvivem, jehož věk zatím současná věda datovat neumí.
Zdroj: Mladá fronta DNES
publikováno: 23.6.2006