{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Objížďka blokuje Černou Horu

Přes dvacet tisíc aut denně nyní projíždí Černou Horou na Blanensku. Kvůli stavbě nové okružní křižovatky na silnici I/43, hlavním tahu z Brna do Svitav, vede obcí objížďka. Ta zřejmě potrvá až do konce listopadu.

Hluk, kouř výfukových plynů a velký zmatek zažila včera Černá Hora na Blanensku. Stavba kruhového objezdu, která začala v sobotu na hlavní spojnici mezi Brnem a Svitavami, totiž do obce chrlí až 25 tisíc aut denně. První velký nápor místní zaskočil. „Je tady hrozný šrumec, smrad a strašná mela. Problém je i přejít silnici. Dřív zde býval klid, teď je to tu samý kamion,“ zlobil se Miroslav Křivánek.

Nadšení nebyli ale ani řidiči. Provoz je ze silnice I/43 odkloněn v obou směrech a Černou Horou se museli ploužit rychlostí pouhých třiceti kilometrů v hodině. Pokud chtěl někdo odbočit a musel při tom přejet protisměr, auta úplně zastavil. Obec tak kvůli stavbě za necelých 13 milionů korun hned první „ostrý“ den dusily kolony osobních i nákladních automobilů. Komplikace nastaly také při sjetí ze státní silnice nebo napojení na ni. „Ti, kdo směřují z Brna na Blansko, jezdí po provizorní cestě z panelů, kde provoz řídí semafory. A lidé jedoucí z Blanska do Svitav se zase k silnici první třídy dostanou jen po objížďce přes Rájec-Jestřebí,“ popsal Libor Mazal z Ředitelství silnic a dálnic.

Nejvíc rozzlobení jsou ale místní. Kromě hluku motorů přitom lidé v centru Černé Hory musejí překřikovat i ruch ze stavby na náměstíčku u pivovaru, která začala ve stejnou chvíli jako stavba kruhového objezdu za obcí. Autobusy tak přišly o točnu a motoristé o místa k parkování. Na objízdné trase přitom platí zákaz zastavení.

Zmatek v obci navíc umocnilo, že se kvůli objízdné trase přesunuly také autobusové zastávky. Kam, to lidé zjišťovali až od sousedů. „Věděla jsem, že autobusy budou celou obec objíždět a cesta potrvá déle, ale ne to, že mají i změněné zastávky. Ráno jsem čekala na té původní, kde nebylo nic napsané. Odpoledne jsem nevěděla, kam přijedeme,“ popisovala Marta Havlíčková.

Místní přitom ve velké většině ani nevědí, že dopravní zátěž budou muset trpět do konce listopadu, tedy o měsíc déle, než bylo plánováno. Silničáři totiž se stavbou kruhového objezdu začali se zpožděním.

„Termín zahájení se protáhl asi o měsíc. I dokončení kruhového objezdu je proto odsunuto z října až na konec listopadu. To je důvod, proč nemůžeme čekat s ostatními stavebními akcemi v obci,“ potvrdil starosta Černé Hory Bohumil Hlavička. Jako jediný ale hýřil optimismem. „Myslel jsem, že to bude horší. Lidem se to určitě hlavně na začátku nebude líbit, budou si na to ale holt muset zvyknout. Při troše dobré vůle se to podle mě dá vydržet, nová křižovatka za to stojí,“ dodal.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 1.8.2006
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.