{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Macocha: Vrtulník zachraňoval. Jenom cvičně

Na heliport se včera změnilo parkoviště u horního můstku propasti Macocha. Vrtulník tam dopravoval turisty evakuované z porouchané lanovky.

„Konalo se další s povinných cvičení záchranářů,“ vysvětlil náčelník lanové dráhy Radek Hejč. Dodal, že cílem je ověřit stavený limit pro evakuaci osob. Ten udává, že poslední turista musí být na pevné zemi nejpozději do dvou hodin od vyhlášení akce. „Pravidelně cvičíme záchranu pomocí slaňování, tentokrát se podařilo zabezpečit vrtulník a odzkoušet akci ze vzduchu. Tak jsme schopni stanovený čas zkrátit na polovinu,“ dodal Hejč.

Evakuaci včera trénovalo pětadvacet leteckých záchranářů z hasičského sboru Jihomoravského kraje pod velením Jiřího Bučka ve spolupráci s osádkou vrtulníku České policie. Asistovala i skupina leteckých záchranářů z Ostravy.

„Lanovka na Macochu je jedinou, kterou v regionu máme. Dík patří všem, kteří nám cvičení umožnili. Každý z členů týmu si nejdříve zkusil, jaké to je být v kůži uvízlého turisty, a pak sám zajistil evakuaci kolegy. Vystřídali se všichni,“ uvedl Buček s tím, že s posádkou vrtulníku se záchranáři domlouvají za pomoci stanovených gest.

Jako první se z lanovky k vrtulníky vznesl v „roli“ turisty záchranář Martin Cimrman z Ivančic. „Jsem tady snad pošesté, ale vrtulník tu je teprve druhým rokem. Je to pro nás rozhodně zajímavější a celá akce je rychlejší,“ řekl hasič sloužící v Brně.

Zdroj: Brněnský deník

publikováno: 10.10.2006
Vrtulník