{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blansko: Sen o motorce řeší soud

Měl to být historický okamžik. Motocykl českého výrobce - blanenské firmy Blata - měl už více než rok jezdit spolu s motorkami od pouhé pětice světových značek v nejvyšší třídě motocyklistické soutěže MotoGP.

Sen o senzačním zapojení prvního českého stroje do motocyklové obdoby F1, která pravidelně v srpnu startuje i na brněnském okruhu, ale vzal za své. Motorka vůbec nevznikla. Spor o ni navíc skončí u soudu.

Společnost WCM, sídlící v Irsku, pro jejíž závodní tým Blata motorku vyráběl, nyní na blanenského výrobce podala žalobu u krajského soudu v Brně. A požaduje po něm náhradu škody ve výši 33 milionů eur, tedy necelou miliardu korun.

„Motocykl měl být hotový už vloni na jaře, ale nebyl. Museli jsme závodit na starých strojích a čekali jsme dál na dokončení tohoto prvního šestiválce. V nové sezoně jsme už neměli na čem jezdit. Teď nemáme peníze ani motorku, navíc jsme ztratili i licenci na dvě místa v závodech MotoGP. A celý závodní tým, 18 lidí, jsme museli propustit,“ popisuje ředitel WCM Peter Clifford.

Problémy s výrobou nové motorky připouští i Pavel Blata. „Motorka je z osmdesáti procent hotová, jediný problém ale je v tom, že nám chybí peníze na nákup drahých komponent a její úplné dokončení,“ popisuje blanenský podnikatel. „Peníze jsme namísto do vývoje stroje bohužel museli investovat do ochrany před nelegálními čínskými kopiemi našich minibiků,“ dodává Pavel Blata. Požadavky společnosti WCM odmítá s tím, že spolupráci a vytvoření závodního Blata WCM týmu obě společnosti domluvily jen dopisem v angličtině.

„Dopis není žádná smlouva, motorku jsme dělali sami a za svoje peníze. Jediná naše chyba byla, že jsme ji začali vyvíjet bez pořádné smlouvy. Chtít po nás miliardu je ale nesmysl,“ brání se Blata.

Společnost WCM však oponuje -Blata dopis s detaily spolupráce podepsal a s podmínkami souhlasil. Navíc získal návrhy motoru V6 pro nový stroj a také celosvětovou propagaci firmy. „Náš tým jsme budovali 14 let, dostat se do MotoGP je navíc příležitost, která je jednou za život. Částka, kterou požadujeme, je adekvátní,“ tvrdí Peter Clifford.

Jediné, na čem se obě strany nyní shodnou, je, že samotný motocykl zřejmě světlo světa vůbec nespatří. Ani pokud by se podařilo motorku o objemu tisíc kubických centimetrů dokončit, na závodech MotoGP nepojede. Kvůli změně pravidel totiž v soutěži od nového roku budou moci startovat jen motorky o kubatuře do 800 kubických centimetrů.

„Předělat to nejde, museli bychom udělat úplně nový stroj. Ten původní může jít tak do muzea,“ tvrdí Blata.

Zdroj: Mladá fronta DNES - jižní Morava

publikováno: 12.10.2006
Blata Blata