{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blansko: Město povede staronová koalice

Staronové vedení bude mít po letošních komunálních volbách jednadvacetitisícové Blansko. Koalici zde totiž stejně jako před čtyřmi lety sestaví vítězná ODS, ČSSD, Volba pro město a KDU-ČSL.

V opozici budou jako už tradičně komunisté, kteří letos poprvé po sedmnácti letech od sametové revoluce volby v Blansku nevyhráli a i druhou příčku ve volbách uhájili před třetí ČSSD o pouhých šest desetin procenta hlasů.

Beze změny naopak po včerejším ustavujícím zasedání zastupitelstva zůstává obsazení nejvyšších postů ve městě. Starostkou je na další čtyři roky Jaroslava Králová (ODS), prvním místostarostou Ivo Polák (ČSSD).

„Chceme pokračovat v dosavadním složení i ve směru, který jsme nastolili. Myslím, že z výsledku voleb je zřejmé, že si to přejí i voliči,“ vysvětlila Jaroslava Králová, proč ODS do koalice přizvala i sociální demokraty. I bez jejich podpory by přitom občanští demokraté spolu s lidovci a Volbou pro město měli zajištěnou většinu v zastupitelstvu.

Místostarostou se díky koaliční dohodě také znovu stal i lídr nejméně úspěšné strany, která se v Blansku prosadila do zastupitelstva - Volby pro město. Ta získala v zastupitelstvu pouze dva mandáty, přesto její lídr Jindřich Král znovu usedne do křesla místostarosty.

S neúspěchem se naopak nakonec museli vyrovnat i všechny menší strany a nováčci letošních komunálních voleb - trojice sdružení nezávislých kandidátů (Nezávislé sdružení občanů Blanska, Sdružení nestraníků, SNK Evropští demokraté) ani zelení se totiž v Blansku do zastupitelstva nedostali. Voliči na jejich volání po změně neslyšeli. Naopak, koalice bude ještě silnější než doposud. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu má 19 namísto dosavadních 13 hlasů.

V porovnání s volbami v roce 2002 si naopak pohoršili o dva mandáty komunisté, do volené samosprávy se dostalo šest namísto dosavadních osmi zástupců KSČM.

Ne všichni kandidáti, které voliči svými hlasy podpořili, ale v zastupitelstvu nakonec usednou. Mandátu se už vzdal lídr KDU-ČSL Josef Kupčík, který znovu usedne na post tajemníka městského úřadu.

„Ze zákona je dána neslučitelnost těchto funkcí, v zastupitelstvu proto nemohu pracovat. Mrzí mě to, ale můj náhradník Jan Pořízek je člověk, který řadu let pracoval na našem stavebním úřadě a je velmi znalý místních poměrů, ví, jaké problémy město trápí,“ vysvětlil Kupčík.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 5.11.2006
Stavíme krby a krbová kamna s krbovými vložkami od výrobců dle výběru zákazníka.

Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.