{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona V obci Pchery začala montáž nejvýkonnější větrné elektrárny v ČR

„Stavba větrných elektráren v lokalitě Pchery potvrzuje naši dlouhodobou strategii posilování pozice v sektoru energetiky. Jednou z našich priorit je rozvoj obnovitelných zdrojů a to zejména v segmentu větrných elektráren, který považujeme za perspektivní,“ uvedl Daniel Křetínský, partner skupiny J&T, odpovědný za korporátní investice skupiny.

Generální dodavatel větrných elektráren, společnost ČKD Blansko Wind, zahájila v neděli montáž první ze dvou věží. Větrné elektrárny WWD−3 budou jako první v ČR používat rotor s průměrem 100 metrů. Výška osy rotoru dosáhne 88 metrů. Montáž obou větrných elektráren by měla být dokončena začátkem února. Zahájení výroby elektřiny se předpokládá nejdříve na březen letošního roku. Celková průměrná roční výroba větrných elektráren Pchery by mohla dosáhnout až 13 GWh.

Instalované elektrárny používají osvědčenou finskou technologii WinWinD se systémem Multibrid. Větrné turbíny jsou vybaveny automatickým řídícím systémem, který kontroluje generátor a síť, čímž optimalizuje výrobu energie dle převládajících větrných podmínek. „Výhodou je, že i při nižší rychlosti větru dosahuje turbína vysoké účinnosti a to díky unikátní konstrukci listů vrtule a kontrole jejich natáčení,“ vysvětlil Rostislav Lesniak, obchodní ředitel ČKD Blansko Wind. . Ve srovnání s doposud instalovanými 90ti metrovými rotory vyrobí elektrárny typu WWD-3 při stejných větrných podmínkách zhruba o 15 % více elektřiny. „Tento typ větrné elektrárny nabízí velkou užitnou hodnotu ve spojení s menšími náklady na údržbu. Vysoký výkon a spolehlivost zaručují rychlejší zhodnocení vynaložených investic,“ dodal Lesniak.

Výrobce technologie, finská společnost WinWinD, zaujímá třetí místo mezi světovými výrobci v dodávkách větrných elektráren s výkonem nad 2,5 MW. Turbína typu WWD-3 patří mezi první stroje s výkonem 3 MW. Od roku 2004 bylo v Evropě (Finsko, Estonsko) instalováno celkem 20 turbín tohoto typu a během provozu byla ověřena jejich vysoká spolehlivost.

Skupina J&T je dlouhodobý strategický investor v sektoru energetiky. V současné době J&T spravuje majetkové účasti ve více než dvaceti podnicích, mezi které v sektoru energetiky patří například Pražská energetika, výrobci elektřiny a tepla United Energy a Plzeňská energetika či velkoobchodník s elektřinou PEAS. Energetické zdroje J&T disponují v úhrnu instalovaným výkonem 300 MWe. Do roku 2012 plánuje J&T zvýšit instalovanou kapacitu svých zdrojů na celkových 1000 MWe s investicí 20 − 25 mld. Kč.

Holding ČKD Blansko se zaměřuje na produkci vodních turbín a poskytuje kompletní hydrotechnické vybavení vodních elektráren. Významnou oblastí činnosti je výroba a prodej těžkých svislých soustruhů, tzv. karuselů. Dceřiná společnost ČKD Blansko Wind,se specializuje na komplexní dodávku větrných elektráren. Ve spolupráci s finským partnerem nabízí jedno z nejmodernějších řešení v oblasti větrných elektráren využívajících planetovou převodovku Multibrid. ČKD Blansko Holding, a.s. je členem konsolidovaného celku skupiny J&T.

Zdroj: ČKD Blansko Wind

publikováno: 22.1.2008
Realizace krbů a krbových kamen s vložkami od výrobce dle přání zákaníka.

Svítidla pro Váš byt i zahradu - lustry, lampy, bodovky, zářivky apod. Dodání do 48 hodin.

Turistický průvodce v okolí hory Kralický Sněžník.

Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.

Rekonstrukce bytového jádra,bytů koupelen, podlah, zateplování fasád na míru.

Udělejte radost někomu blízkému a pošlete mu přání k narozeninám

Kvalitně zpracované plexi od léty prověřeného výrobce plexiskla firmy Koplast s.r.o.