{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Levná Asie složila další blanenskou firmu

Výroba řezaček papíru v Blansku končí. Firma Maxima Cutters, nástupce někdejšího Adastu, oznámila, že ještě letos propustí na sedmdesát zaměstnanců. Po Blatovi se Maxima Cutters stala už druhým podnikem ve městě, který položilo na lopatky levné zboží z Asie. Maxima Cutters na rozdíl od Blaty boj vzdala.

Ani zahraniční akcionáři, desetimilionová investice a dvouletá restrukturalizace podniku nepomohly. Pokračovatel bývalého Adastu Blansko, firma Maxima Cutters, končí s výrobou řezaček papíru a hromadně propouští. Strojírenská tradice v areálu ležícím v centru Blanska se tak po sto šedesáti letech definitivně stane minulostí.

"Bývalý Adast jsme se snažili zrestrukturalizovat. Investovali jsme do něj deset milionů korun, snížili jsme výrobní náklady. Zradil nás ale trh. Naděje, které jsme vkládali do českého trhu, se ukázaly jako liché, ten v podstatě přestal existovat, polygrafové repasují i desítky let stará výrobní zařízení," popsal Jiří Šmehlík, předseda představenstva Maxima Cutters.

"Teď navíc de facto ze dne na den zkolabovalo i naše odbytiště na východě. Do Ruska a Ukrajiny jsme vyváželi asi třicet procent produkce, tamní trhy ale zaplavily levné výrobky z Číny a Koreje," dodal.

Zatímco jinou blanenskou firmu Blata Číňané ničí výrobou nelegálních kopií jejích minibiků, podle Maxima Cutters v jejich případě Asiaté trh nepovolenými padělky blanenských řezaček papíru nezaplavují. "Naše stroje se ale vyrábí už více než padesát let, určitě z nich v Asii vycházejí," míní Šmehlík.

Podnik by podle něj k záchraně výroby musel okamžitě zvýšit objem prodeje o čtyřicet procent, odbyt ale Maxima Cutters nikde nenašla. Sedm desítek zaměstnanců tak má nyní před sebou vidinu hromadného propouštění. "Příští měsíc jim začne běžet výpovědní lhůta. Na přelomu roku se s nimi rozloučíme," potvrdil Šmehlík.

O osudu propuštěných pracovníků teď vedení firmy jednalo s odbory i blanenským úřadem práce. "Hromadné propouštění nám Maxima Cutters oznámila. Dvě třetiny těch, co se ocitnou bez práce, jsou dělníci, zbytek technickohospodářští pracovníci," potvrdil Jiří Dvořák z Úřadu práce v Blansku.

Zdroj: MF Dnes

publikováno: 1.10.2005
Maxima
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.